17.02.25

Нев’янучий квіт Трипілля


  7 лютого 2025 року в Національному музеї історії України відкрилася виставка «Нев’янучий квіт Трипілля», приурочена до 175-ї річниці від дня народження видатного дослідника археологічних пам’яток, музеєзнавця й талановитого художника Вікентія В’ячеславовича Хвойки (1850 – 1914 рр.).

 Вікентій Хвойка був одним із засновників та першим Головним зберігачем Київського художньо-промислового і наукового музею (попередника Національного музею історії України). Хвойці належить відкриття Кирилівської палеолітичної стоянки в Києві, трипільської, зарубинецької та черняхівської археологічних культур, князівських палаців у Києві, розкопки численних стоянок, поселень, городищ та курганів різних часів.







 Виставка  презентує близько 50 оригінальних керамічних виробів Трипільської археологічної культури з колекції Національного музею історії України, в тому числі і з розкопок В. Хвойки. Старожитності Трипілля надихають сучасних українських митців на створення власних чудових творів. Тож на виставці поряд експонуються роботи Людмили Смолякової та Ніни Коляденко. Це кераміка, панно, комплекти вбрання, повстяний килимок тощо, створені за мотивами Трипільських форм та орнаментики.








 На відкриття виставки завітало чимало гостей, серед них археологи Михайло Відейко та Наталія Бурдо, керівник департаменту культури та туризму КОДА Дмитро Гончаренко, народний депутат України І–IV та VI скликань Іван Заєць, перший заступник голови Всесвітнього товариства "Просвіта" імені Т. Шевченка Георгій Філіпчук, майстрині Ніна Коляденко та Людмила Смолякова, чиї роботи представлено на виставці поруч із трипільськими експонатами. 

 Привітав гостей на відкритті виставки заступник генерального директора Національного музею історії України Богдан Патриляк, який підкреслив знаковість фігури Вікентія Хвойки для музею як першого зберігача археологічної колекції музею, який передав музею кілька десятків тисяч археологічних предметів, зокрема і предмети культури «мальованої кераміки». Богдан Патриляк подякував майстрині й популяризаторці трипільської культури Людмилі Смоляковій за надані для виставки мистецькі твори й  висловив сподівання, що виставковий проєкт «Нев’янучий квіт Трипілля» викличе значний інтерес серед відвідувачів. 

 Дмитро Гончаренко, керівник департаменту культури та туризму Київської обласної державної адміністрації, наголосив, що трипільська культура приваблює як молодь, так і старших людей. І запросив при нагоді усіх охочих до музеїв у Трипіллі та Ржищеві, в яких зберігаються трипільські пам’ятки. 

 Кураторка виставки, завідувачка науково-дослідного відділу найдавнішої та середньовічної історії України Марина Стрельник розповіла, чому обрали саме таку поетичну назву для виставки: «В українській мові «квіт» – це не лише квітка. Видатні українські поети, такі як Леся Українка, Максим Рильський використовували його у значенні «внесок», «спадок». Спадщина трипільської культури й зараз, через більш ніж сто років після її відкриття Вікентієм Хвойкою, викликає щире захоплення й зацікавленість». Кураторка підкреслила, що цей культурно-мистецький проєкт у музеї створено для найширшого кола відвідувачів. В ньому органічно поєднуються трипільські експонати з колекції музею та вироби сучасних мисткинь Людмили Смолякової та Ніни Коляденко, закоханих в трипільську культуру. На виставці експонуються авторські роботи: кераміка, панно, комплекти вбрання, повстяний килимок тощо, створені за мотивами трипільських форм та орнаментики.

Виставка працюватиме до кінця травня 2025 року.

Виставка в музеї працюватиме щодня, з 10:00 до 18:00, каса музею до 17:00.

 Телефон для відвідувачів – (044) 278-48-64 або 093 855 61 16 (Вайбер та Телеграм).

 Адреса Національного музею історії України: вул. Володимирська, 2. 

Леонід Коваленко

Немає коментарів:

Дописати коментар