Це безперечно визначна подія у світі української культури, коли нарешті український дух проявив себе у всьому різноманітті: мелодійній і щирій пісні, веселому та гармонійному танці, витонченій і амбітній акторській грі, довершених і яскравих прикладах образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва.
Історія кожного з колективів – самобутня й унікальна, це об’єднання людей силою мистецтва і заради мистецтва,більше того українського народного мистецтва. Тому кожен з колективів, кожен з окремих видів творчості заслуговує на окремі слова подяки і шани.
Але особливо хотілося б відзначити одного із переможців – володаря диплома першого ступеня, який до речі скоро святкуватиме свою 58 річницю заснування – Народний фольклорно-етнографічний ансамбль імені Володимира Нероденка "Веснянка".
Як говорить історія “Веснянки” – ідея створення видовищного театру, заснованого на притаманному українській народній творчості органічному поєднанні сценічного дійства, танцю, музики і пісні, вперше була втілена студентами геологами та географами під керівництвом кандидат геолого-мінералогічних наук, доцент геологічного факультету Володимира Нероденка на університетському огляді художньої самодіяльності в композиції "Ніч під Івана Купала". І ось 8 березня 1958 року комітет комсомолу Київського державного університету ухвалює створити вузівський фольклорно-етнографічний ансамбль, якому судилося стати первістком цього жанру в Україні.
"Веснянчата" поставили собі за мету вивчення і відтворення на сцені традиційних народних обрядів і дійств, а для цього об'єдналися у хорову, танцювальну та оркестрову групи. Кожна з них працювала над своїм репертуаром і водночас брала участь у підготовці таких вокально-хореографічних полотен як "Веснянки", "Купальські ігри", "Обжинки", "Колядки та щедрівки" .
Свого часу ансамбль запропонував власний варіант обряду одруження з використанням традиційних весільних пісень та ритуалів.
Специфіка роботи будь-якого студентського колективу полягає в щорічному оновленні його складу: одні закінчують навчання, інші починають… Тому велику увагу приділяють в ансамблі навчанню новачків. Першокурсники, що вливаються в колектив на початку, як правило, не мають спеціальної підготовки і "Веснянка" - постійно діюча школа, де вивчають нотну грамоту, основи сценічного руху, елементи і рухи народного танцю та класичного тренажу, основи вокалу тощо. Учасники знайомляться з історією народного танцю, костюму, українським народним багатоголоссям, основами сценічної культури.
За п'ятдесят вісім років існування ансамбль став найбільшим аматорським колективом університету і одним з провідних у столиці України. Різноманітний його репертуар. Більше десяти вокально-хореографічних композицій: цикл "Пори року", "На колодках", "На Верховині", "Закарпатське весілля", "Корчма", "Незабутнє", "Легенда про Київ" та ін.
У репертуарі танцювальної групи більше 50 номерів. Переважно це українські народні танці різних областей України, а також танці національних меншин, що мешкають в Україні.
У складі "Веснянки працює жіноча вокальна група "Молодички" - лауреат Всеукраїнських та міжнародних конкурсів.
Своє мистецтво колектив демонстрував у Львові, Ужгороді, Луцьку, Чернівцях, Дніпропетровську, Кривому Розі, Донецьку, Одесі, Саратові, Москві, Санки-Петербурзі, Мінську, Ульяновську, Тбілісі, Ташкенті, Нукусі, Єревані, Кустанаї. Ансамбль - лауреат міжнародних фольклорних фестивалів у Югославії, Чехії, Словаччині, Німеччині, Польщі, Італії, Угорщині, Фінляндії, Греції, Туреччині, Болгарії.
"Веснянці" завжди щастило на керівників. У різні роки своєю майстерністю і закоханістю у мистецтво з нею щедро ділились відомі майстри мистецтв України - В.Уманець, Г.Верховинець, М.Єницька, Е.Виноградова, В.Суржа та інші. Більше 20 років віддали ансамблю народна артистка України Валерія Ферро та Сигізмунд Любанський. Сьогодні ж незаміним керівником ансамблю є дочка Володимира Нероденка – Ярослава Нероденко.
Крім того, “Веснянка” – це насамперед щирі, неймовірно талановиті і віддані своїй справі люди...
Автор: Ірина Жовтоног
Немає коментарів:
Дописати коментар