Интернет реклама УБС

30.03.18

Ігор Янович «Folder»

«Я вишукую не сюжет – я вишукую «тон», «колір», а інше докладеться»

С'юзен ЗонтагЧас від часу виникає можливість подивитися на творчість художника під іншим кутом. З'являється нова серія, нова робота, нова деталь, які підштовхують до ретроспективного перегляду усього доробку автора: раптом там було дещо, чого ми не помічали? Виставка Ігоря Яновича «Folder» в "Я-галереї" – саме такий випадок. Роботи, переважно формату А4, створювалися з 2008 року, коли художник взяв з собою пачку офісного паперу в Трускавецький санаторій. Відтоді цей матеріал став незмінною площиною пошуку і експерименту.

На сьогодні такі роботи Яновича охоплюють період у десять років. Написані за столом, вони істотно відрізнялися від живописних творів за способом створення і матеріалом. Тут полем шукань ставала, радше, експресивна композиція, аніж фактура (часто несумісних) речовин. На перший погляд папери скидаються на підготовчі замальовки до великих полотен, проте у повному обсязі представляють цілком самостійний проект (дуже невелика кількість з них дійсно спровокувала вираження в живописі). У такій якості «Folder» постійно супроводжує великі серії Яновича, від «Горизонталі» до «Траєкторії», та дозволяє істотно змінити фокус уваги: яким буде творчий задум художника, якщо прочитати його через «Folder»?

У вступі до однойменної книги Яновича, яку було створено у видавництві Артбук [1], я порівнював «Folder» з ескізами Пабло Пікассо до «Авіньонських дівчат», «Зеленою коробкою» Марселя Дюшана та листуванням Вінсента Ван Гога з братом. Усі ці артефакти історії мистецтва об'єднував статус об'єкту другорядного значення. Вони, тим не менш, відкривали простір для розуміння справжньої динаміки сучасної культури. Кожен з них різним чином пояснював «титульні» твори художників: у формі нарисів, уточнюючих коментарів, що розширювали уявлення про роботу, десь – теоретичних розробок, а десь – щоденника.

Так само «Folder» – збірка спроб і знахідок, автобіографія, написана в художній спосіб. У книжковому форматі вона утворювала візуальний коментар до кількох років праці художника. Як виставковий проект, «Folder» – свідчення того, що цей шлях, сповнений рефлексії, продовжується.

Борис Філоненко

Немає коментарів:

Дописати коментар