Интернет реклама УБС

30.03.18

Ігор Янович «Folder»

«Я вишукую не сюжет – я вишукую «тон», «колір», а інше докладеться»

С'юзен Зонтаг



Час від часу виникає можливість подивитися на творчість художника під іншим кутом. З'являється нова серія, нова робота, нова деталь, які підштовхують до ретроспективного перегляду усього доробку автора: раптом там було дещо, чого ми не помічали? Виставка Ігоря Яновича «Folder» в "Я-галереї" – саме такий випадок. Роботи, переважно формату А4, створювалися з 2008 року, коли художник взяв з собою пачку офісного паперу в Трускавецький санаторій. Відтоді цей матеріал став незмінною площиною пошуку і експерименту.

На сьогодні такі роботи Яновича охоплюють період у десять років. Написані за столом, вони істотно відрізнялися від живописних творів за способом створення і матеріалом. Тут полем шукань ставала, радше, експресивна композиція, аніж фактура (часто несумісних) речовин. На перший погляд папери скидаються на підготовчі замальовки до великих полотен, проте у повному обсязі представляють цілком самостійний проект (дуже невелика кількість з них дійсно спровокувала вираження в живописі). У такій якості «Folder» постійно супроводжує великі серії Яновича, від «Горизонталі» до «Траєкторії», та дозволяє істотно змінити фокус уваги: яким буде творчий задум художника, якщо прочитати його через «Folder»?

У вступі до однойменної книги Яновича, яку було створено у видавництві Артбук [1], я порівнював «Folder» з ескізами Пабло Пікассо до «Авіньонських дівчат», «Зеленою коробкою» Марселя Дюшана та листуванням Вінсента Ван Гога з братом. Усі ці артефакти історії мистецтва об'єднував статус об'єкту другорядного значення. Вони, тим не менш, відкривали простір для розуміння справжньої динаміки сучасної культури. Кожен з них різним чином пояснював «титульні» твори художників: у формі нарисів, уточнюючих коментарів, що розширювали уявлення про роботу, десь – теоретичних розробок, а десь – щоденника.

Так само «Folder» – збірка спроб і знахідок, автобіографія, написана в художній спосіб. У книжковому форматі вона утворювала візуальний коментар до кількох років праці художника. Як виставковий проект, «Folder» – свідчення того, що цей шлях, сповнений рефлексії, продовжується.

Борис Філоненко

Немає коментарів:

Дописати коментар