Интернет реклама УБС

10.02.21

Бодлер – штучний, чужий і злий

 

Автор: Анастасія Колесникова



«Я не люблю уверенности сытой,Уж лучше пусть откажут тормоза!»

В. Висоцький. 

Коли мова заходить за Бодлера і його творчість, на думку спадає завчений ще зі шкільних років театральний «конфлікт» Станіславського і Курбаса. Конфлікт, якого насправді, не було. Просто різні бачення мистецтва. «Виймати» із себе божевільного, чи прикидатися ним?

Підхід «Станіславського» видається більш «людяним», апелює до почуття. А підхід Курбаса – штучним, апелює до розуму. Для першого мистецтво – це метафізика, для другого – ремесло.

Існує тенденція називати творчість Бодлера «штучною». Бо для нього поезія – не засіб самовираження. Це не власне «я». Вона не сповнена по вінця ліричними почуттями, у ній немає особистісного. Це творення краси, мистецтва. Виписати душу може кожен, а схвилювати іншу – ні. 

 Слідуючи за Едгаром По, Бодлер сприймає «робленість, продуманість поезії», незалежність від натхнення чи «чутливості серця».  На перше місце виходить не людина з її переживаннями, а індивідуальність з її «розумним» стражданням.  

У цьому контексті можна говорити і про «смерть автора» у Бодлера, улюблену метафору структуралізму. Справді, поет наче з усіх сил намагається зникнути, позбавивши свій твір будь-яких відбитків людського. І у той же час, за словами Жана Батая,  «Бодлер – людина, яка ніколи про себе не забуває». Він наче спостерігає за своїм сприйняттям об’єктів та речей. 

Як на мене, творчість ніколи не може бути до кінця «об’єктивною» . Безумовно, митець не пише про ті речі, які його не цікавлять чи не зачіпають. Отже, обов’язково конфлікти і мотиви йдуть із глибин «стривоженої душі». Коли на рівні емоцій автора не має, коли здається, що творить лише самий розум, він прозирає крізь тематичний і конфліктний рівень. Та й сам поет у листі до нотаріуса Анселло зізнавався: «Чи треба Вам говорити... що в цю жорстоку книгу я вклав усе своє серце, усю свою ніжність, усю свою релігію (вивернуту), усю свою ненависть? Правда, я напишу протилежне, поклянуся великими богами, що це книга чистого мистецтва, удавання, фіглярства, але я збрешу, як ярмарковий шарлатан».

Окрім власне творчості, славу «штучної», «бездуховної», «механічної» заробила і сама людина бодлерового дендизму. 

Однак, я вважаю, що ця концепція людини не має нічого спільного із концепцією робота. 

Денді – не робот. Денді – людина, яка працює над собою. І сама «штучність» не  тотожна механічності. Якраз, навпаки, вона означає відхід від первинного, природного, тілесного у бік духовного. 

Бодлер і його «ненависть» до праці.   Бодлер в «оголеному серці» писав: «В будь-якій діяльності є щось огидне».  І в той же час основою його світогляду не лише поетичного, але й життєвого виявляється саме праця. Поезія Бодлера твориться працею. Недаремно, його улюбленим письменником був Едгар По, який у своїх естетичних трактатах продукує думку про «робленість поезії». І сам Бодлер,так само як і американський колега, надавав перевагу шліфуванню вже написаного вірша хапанню за написання нового. Отже, поетичний метод Бодлера – метод праці, метод ретельного і невсипущого вдосконалення,і зовсім не творення в єдиному пориві.

Треба розмежувати розуміння поетом «діяльності» і «праці». Неприйнятна для денді діяльність – все, що лежить поза самою людиною. Праця – це те, що перетворює людину. 

Денді – люди, які працюють із собою. І цей вид праці набагато важчий за будь-яку діяльність. Ліпити з себе ідеальну, досконалу людину із природи, як даності – суть Бодлерового мистецтва.

Загалом самовдосконалення Бодлер розглядає як рушій людського прогресу, хоча саму віру у прогрес людства він називає доктриною ледарів. Людина не повинна рухатися у натовпі, вона має рухатися самостійно. «Не може бути істинного прогресу, який би не полягав би у самій людині і не здійснювався б нею самою». 

Бодлеровий дендизм - не про штучність, у тому розумінні, в якому найчастіше нами сприймається це слово. Це про працю, величезну працю над собою. Прагнення досконалості. Ідеалу. Бога. Якщо Бог – це штучність, якщо Бог – це механізм, тоді так, можна сказати, що людина, на думку Бодлера,  має прагнути цієї штучності…

Поет, який цурається близькості. У його творах завжди відчувається дистанція між автором і читачем. Бодлер залишається невловимим, навіть попри очевидну експресію заховану чи не в кожному поетичному рядку. Він показує світ таким, яким бачить, однак приховує те, як «переживає» цей світ. Його страждання, незважаючи на діонісійське свавілля у текстах, залишається витримано аполонічними, статичними. Однак ефект «відчуження», «відсторонення» не лише наслідок слідування «античуттєвій» естетиці Едгара По. Гадаю: власне життя, непрості і болючі стосунки із родиною зробили з Бодлера «чужинця». Породило його огиду до людської природи, яка в свою чергу вилилася у філософію індивідуалізму, глибоко замкнутого. Філософія, яка обирає самотність: «Людина хоче бути вдвох. Геній хоче бути самотнім». Поет наче зрікається для себе усього людського – у тому числі і любові, рисі властивій звичайній  людині: «Всяка любов – проституція»; «Коханці проституток, знаю – /Ви безтурботно живите, /А я поламаний за те, /Що в небі хмари обіймаю». 

Ще одна заувага: Бодлер навчився перетворювати свої страждання на мистецтво, емоцію на розумне, природне на штучне. Таким чином, пишучи про Зло в людині і навколо неї, він поетизує, «оштучнює» реальний світ, цим самим даючи йому право бути визнаним, хоча б у закарбованим мистецьким пензлем. 

 Ренесанс - Контренесанс. Відверте заперечення людської природи, точніше її цілковите визнання і осягнення – і як наслідок спроба подолання – має спільну нитку із  бароковою естетикою, її скепсисом. І водночас творчість Бодлера видається антропологічною, тобто центрованою, а рух до центру характерний для  епохи Ренесансу. У центрі поетичного доробку опиняється саме недосконала людина, сплін і зло земного світу. Бодлер поетизує звичайну людину!? Трапляється щось на кшталт визнання через заперечення.

Каїн чи Авель? Зло чи добро? Надлюдина. Розглядаючи творчість поета крізь призму дихотомії «зла і добра», натрапляємо на парадокс. Традиційно, «добро» – це завжди рамки. Коли існують уявлення про те, що таке «правильно», «правда», «душа», то мають існувати і межі, перетнувши які опиняєшся на стороні «неправильного». «брехливого», «тілесного». Демон – це, насправді, ангел, що впав, бо загордився. Зла як такого не існує. Зло – відхилення від Добра. Отже, добро – норма, а зло – виняток.  Сартр писав, що «аби викликати запаморочення, свобода повинна обрати безкінечну неправоту. Лише тоді вона буде чимось одиничним у цілому всесвіті, цілком залучена в Добро; але щоб бути у змозі кинутися у Зло, свободі потрібно повністю примикати до Добра, підтримувати та укріпляти його». 

«Добро»  - завжди обмеження, а зло – це бунт проти вимушеної доброчесності. Добро – несвобода, а зло – боротьба із нею.

Що ж у  Бодлера? Для початку зазначимо, що поетова своєрідна релігія – гностицизм. За цією філософією, земний світ – нижчий, , недосконалий, а Бог – істота надсвітова. Вони протиставляються у автора як «сплін» та «ідеал». 

Розуміння «зла» у Бодлера виявляється нетрадиційним, бо зло трактується ним як щось загальне, колективне, а добро – особливе, виняткове. В «Оголеному серці» поет пише: «Зло творять без докладання зусиль, природно, закономірно; тоді як добро завжди є плодом певного вміння»; «Пригадайте та проаналізуйте все те, що е природним, усі дії та бажання чисто природної людини, й ви натрапите лише на жахливі речі. Все прекрасне й шляхетне є плодом розуму й розрахунку. Потяг до злочину, який людська тварина вбирає в себе ще в материнській утробі, є цілком природним. Натомість чеснота є цілковито штучною, надприродною». 

«Виняткове добро» - привілегія так само «виняткової», «штучної» людини – особистості, усамітненого героя з класу «великих», який протистоїть звичайним людям.  

Виходить, що намагаючись утвердити добро, Бодлер обирає зло. Цей вибір яскраво демонструється у поезії «Каїн та Авель», де поет шляхом нагнітання, спочатку уславляючи рід Авеля і засуджуючи плем’я Каїна, зрештою, рокірує їх. «Блаженний Авель», добрий Авель – представник нижчого світу, звичайний пристосуванець, чи то б пак з розряду «корисних людей» - вдоволених і дуже діяльних: «Авеля плем'я, падло із жиру, / Здохнеш — землю угноїш хоч раз!». Чи не правда, тут є щось від Родіонівської теорії про людей тремтячих? 

До речі, згадуються й слова із пісні російського барда про ситу впевненість, перевагу над якою автор віддає смерті.

«Злий» і «проклятий Каїн», який бунтує проти добра, натомість у автора знаходить симпатію, що, зрештою, визначає за його родом майбутнє. І воно полягає у тому, щоб скинути Бога… 

За Батаєм, Бодлер обирає Бога, щоб ще більше належати Сатані. Сатана – земний Бог, а Бог – небесний Сатана. 

У Бодлера «добра» і «зла» як моральних категорій немає зовсім.  У нього зло – низ, коли хочете, екзистенція,  «добро» - потяг до вищого, який має позаморальну природу – есенцію. 

Бодлер у прагненні вічної свободи.  Бодлер, насправді, сповідував екзистенціалізм. Філософія «денді» - філософія екзистенції. Екзистенції відповідальності. Існування передує сутності. Цей світ може подарувати єдине – і це життя, ким бути – вирішує кожен сам. Поетів вибір бути «великою людиною». Такий вибір – вибір сміливців. І зрозуміло, не кожен наважиться його зробити. Саме тому в щоденнику Бодлер писав: «Нації породжують великих людей лише всупереч самому собі. Велика людина – переможець власної нації». Штучна людина, певною мірою,  – це надлюдина. Той самий тип, який возвеличував Ніцше, що у свою чергу перебував під впливом творчості Бодлером. Чи не поезія нашого героя дала поштовх народженню концепції сильної людини?

Бодлер прагне свободи. Права творити самого себе, і не залежати ні від умов, ні обставин, ні генетики. Але від власних внутрішньо-зовнішніх зусиль. У поета  немає традиційного бунту свободи. Він вільний, визнаючи залежність від природи, і в той же час вірячи у людську здатність, якщо не подолати її, то принаймні мінімізувати.

Бодлер у пошуках істини. «Штучна людина» Бодлера – одна зі стежок, яка веде до Бога.  Під Богом мною розуміється образ тої не до кінця усвідомлюваної точки, до якої завжди прагне дістатися людина. Точки, яка тотожна поняттю «істини», «добра» і прагненню «щастя», «гармонії», «спокою». Великого примирення. Філософія людської думки щодо його досягнення запропонувала два шляхи, які б я назвала: «поверненням додому» і «рухом уперед». І якщо рух уперед – це індивідуалізація, то повернення до «спільного дому» - це щось на кшталт «духовного» соціалізму. Коли «повернення» - це про колову подорож Одіссея, про колективне несвідоме Юнга і колективну душу Толстого, то у випадку «руху уперед» -  точка прибуття не повинна збігатися із точкою відліку. Неповернення до загального знаменника, природи чи лона Великої матері, а навпаки посилена індивідуалізація і подолання природного у собі. Апофеозом «руху уперед» якраз є «штучна людина» - денді.   «Бути великою людиною і святим перед самим собою» - так писав про своє життєву мету поет. За Юнгом, це прагнення Самості. Як Данте спускається в Пекло, так і Бодлер стикається зі «злом земним» щоб визнати  тіньову сторону людського: «У кожній людині завжди живі два прагнення: одне до Бога, інше – до Сатани…». 

Не примирившись із власними недосконалостями, що їх природи плодить наче квітки, відбутися самому неможливо. І якщо Данте примиряється – його подорож включає етап Чистилища – прощення самому собі. То Бодлер, хоч і визнає  залишається непримиренним. І коли пекло – це земний світ, рай – надсвітова сфера, то чистилище – власне його непримиренність. Через це, певно,усе життя поет наче завис між небом і землею. 

Тож, штучність людини Бодлера - у її непримиренності із власними недосконалостями. Він визнає їх, але жодних компромісів не приймає…

Хоча ліричного героя Бодлера нам важко відчути, між ним і нами залишається якась дистанція, прірва у той самий світ, змальований у поетових текстах. Бодлер замкнутий, недосяжний. І спілкування із ним неможливе на рівні емоцій, проростає на глибшому і вищому рівні – рівні думки. І коли все-таки бачити людину – як істоту, що рухається до горизонту, а її далека мрія – це зорі, що світили усю Дантову подорож між Пеклом та Раєм, коли визначальним для характеристики людського вважати таки дух, то можна побачити і Бодлерову людину. Яка підіймається горою, аби сягнути небесної блакиті і розчинитися в ній. Не стати небом – бо це означає позбутися індивідуальності, яка – безсмертя. 

А стати хмарою, тою самою, яку, долаючи межі між світами, обіймав Бодлер, самотній і водночас гордий із того, що він у цій любові винятковий. 

Список використаних джерел:

Батай. Жорж. Б28. Литература и Зло / Пер. с фр. и коммент. Н.В. Бунтман и. Е.Г. Домогацкой, предисл. Н.В. Бунтман. - М.: Изд-во МГУ,. 1994.- 166 с.

Бодлер Шарль, Вальтер Беньямін

Паризький сплін. Есе / Шарль Бодлер, Вальтер Беньямін; пер. з фр. та нім. Романа Осадчука — Київ : Комубук, 2017.— 368 с.

Шарль Бодлер. Щоденники http://bodlers.ru/Moe-obnazhennoe-serdce-1.html

https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=2257


https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B2%D1%96%D1%82%D0%B8_%D0%B7%D0%BB%D0%B0

Екологічний “цирк” як цирк нової генерації






Вперше на моїй пам`яті програма була без звірів. Тобто, у новій програмі цирку, яку на початку лютого презентували широкому загалу, не було відділення із тваринами. Більш того, вперше зайшов у цирк і не було навіть натяку на запах перебування тварин у будівлі куполу. Як пояснив генеральний директор Національного цирку Владислав Корнієнко, тенденція відмови від тварин у циркових виставах спостерігається у Європі. Втім, ми ще від цього не відмовляємося...

  Повертаючись до вистави, її теперішня тематика дуже актуальна. Екологія, екологічна безпека у всіх її проявах. І назва вистави відповідна — Ecolibrum, де в ігровій та розважальній формі розкриваються сучасні й екологічні проблеми. Байдужість людства ставить їх на межу екологічної катастрофи, владарюють Сміттєвий король та королева, а у спектаклі все це підкреслюється сотнями розкиданих пакетів по всій арені й глядацьким місцям. Але землян рятують дружелюбні інопланетяни, які відкривають людям очі на загрозу, і не без їхніх зусиль вдається врятувати Землю від лиха, що насувалося. Земля знову зелена.

  Більшість часу на арені знаменита четвірка клоунів Mimirichi, які раз за разом маніпулюють сміттям з пакетів, розкиданим по арені, створюючи веселі сценки. Це все у перерві між традиційними номерами, на чому цирк, власне, і стоїть. Одними з перших виринають у просторі трійка повітряних гімнасток на корд-де-воланах і кільцях.  Традиційні запаморочливі трюки на відстані десятка метрів над землею. Під освітлення дуже ефектне виконання дівчатами складних комбінацій.

 Жонглер Денис Кабачний в різних позах — стоячи, лежачи маніпулює мячами; особливо вражає його вміння сконцетруватися водночас на сімох літаючих кульках. Силова жонглерка Вікторія Ільченко особливо запам`яталася, коли зубами змогла витягнути автомобіль на арену, а потім витримати під його вагою ще й кілька непростих секунд. Тут треба віддати належне асистентам дівчини, які чітко спрацювали з дошкою, на яку заїхав автомобіль і яку утримувала ногами Вікторія.  

 Трійка акробатів на батуті під керівництвом Павла Оцупка виконала дуже непрості комбінації, злітаючи до десятків метрів вгору,демонструючи синхроність виконання, особливо останній трюк. Команда на гумових балонах під керівництвом Олега Рибченка, вдягнених під байкерів, робила дуже непрості вправи з підстрибування й перегортання. Особливо непросто було перестрибнути через себе з балоном і утриматися на сплетених руках керівника з його напарником. І при цьому не вилетіти. Парний еквілібр-каучук струнких Ангеліни Федорко і Олександри Чалої грають дуже ніжну виставу зародження життя. Відточена пластика рухів, неймовірні звороти тіла, особливо у парному виконанні заворожує не тільки глядачів, а й навіть працівників цирку, які усякого надивилися. Квартет клоунів особливо представляти не треба, вони вже 20 років на арені й за цей час побували у 45 країнах світу. Вони не тільки беурть участь у циркових виставах, а й часті гості в турнірах з художньої гімнастики на кубок Дерюгіних. 

   Після вистави Корніенко розповів, що це вже 4 прем`єра (яка готувалася рік)  цьогорічного циркового сезону. Який, до речі, ювілейний — 60-й. І стільки ж виповнюється приміщенню цирку (колишнє було розташоване на місці кінотеатру “Україна”). З минулого березня цирк через карантин довгий час був закритий, і ось лише нещодавно повернувся до своєї діяльності. При цьому, директор не забуває про обмеження — відстань між глядачами має бути 1,5 метри, тож не дивно, що глядацький зал не може бути заповненим вщерть. Небезпека — насамперед. Тим більше, що найулюбленіший глядач цирку — діти. 

  Найближчими днями відбудеться ще одна прем`єра. Цього разу із тваринами. Цікаво,  що на сьогодні київський цирк залишився єдиним з державних, в якого на балансі звірі. Тож, їх треба годувати, слідкувати за ними, щоб вони не хворіли. Держава частково дотує цирк (близько 60%, які йдуть на зарплатню персоналу), а ось на решту функцій треба заробляти — за рахунок квитків, щось по бартеру. Як зауважив Корнієнко, вдалося налагодити успішну співпрацю з Українським культурним фондом, і за рахунок нажданим УКФ вдалося збалансувати фінансову ситуації в установі.

Сергій Бахін