Интернет реклама УБС

30.01.22

104 роки бою під Крутами .


Автор Олеся ПоздняковаБій відбувся 29 січня 1918 року, біля залізничної станції Крути (між Бахмачем та Ніжином).

Тоді близько 400 курсантів і студентів Київської юнацької військової школи імені Б. Хмельницького стримали наступ на Київ майже чотиритисячної армії більшовиків. 


Військами УНР командував Аверкій Гончаренко. Українцям вдалося завдати росіянам значних втрат і стримати наступ до темряви. Потім, під тиском ворога, вони змушені були  відступити до ешелонів і вирушили в бік Києва, руйнуючи за собою залізничні колії. Але одна студентська чота – 27 хлопців, заблукавши у темряві, повернулися до станції Крути, яка на той час уже була зайнята більшовиками. Вони потрапили в полон. Хлопців катували, а потім стратили. Згодом майже всіх героїв поховали на Аскольдовій могилі у Києві.

Українців під Крутами загинуло, за різними оцінками, 70–100 осіб. 

Втрати бiльшовицьких вiйськ сягали 300 воякiв.

Українські військові затримали ворога на чотири дні,  це дало змогу укласти  мир між урядом Української Народної Республіки і державами Четверного союзу. Перемовини закінчилися 9 лютого 1918 року підписанням Брестського мирного договору. 

Він визначав:

- визнання Четверним союзом самостійної Української Народної Республіки суб’єктом міжнародних відносин;

- спільні кордони УНР та Австро-Угорщини на довоєнних межах (Холмщина та Підляшшя відходили Україні); Східна Галичина та Буковина виділені в окремий коронний край;

- кордон із Польщею, що мав бути визначений комісією “на основі етнографічних відносин і бажань людности”;

- відмову сторін від взаємних претензій на відшкодування збитків, спричинених війною;

- обмін військовополоненими та встановлення дипломатичних відносин;       

- постачання УНР іншій стороні до 31 липня 1918 року 60 мільйонів пудів хліба, 2750 тисяч пудів м’яса, іншої сільгосппродукції та промислової сировини;

- додаткову умову – грошова позика в 1 мільярд карбованців і збройна допомога Українській Народній Республіці у боротьбі з більшовиками.

Тим часом 4 лютого 1918 року більшовицькі війська Михайла Муравйова підійшли до Києва. Під гуркіт гармат Центральна Рада приймала важливі закони – про ліквідацію права власності на землю та демобілізацію.

Через два дні почався масований артилерійський обстріл, ще через 3 дні муравйовці ввірвалися у місто. 11 лютого 1918 року більшовики проголоcили в Києві Українську Робітничо-Селянську Республіку та її Народний секретаріат.

У квітні 1918 року завдяки підтримці німецьких та австро-угорських військ (відповідно до Брестського договору) українці звільнили від більшовиків майже всю Україну. 

Отже, бій під Крутами став боєм за майбутнє України.Немає коментарів:

Дописати коментар