Війна стала для кожного українця кровоточивою раною та болем у серці...Не так просто відновитися після побачених жахів, тож навіть коли людина вже у значно більшій безпеці вона все ще не може одразу повернутися до звичного режиму й налаштуватися. Замість того, щоб докоряти їй чи власне собі за слабкості зрозумійте — це закономірна реакція в такому випадку. Ви не одні.
Ті хто виїхав з пекла справді відчувають наслідки побаченого та відчутого, маючи труднощі з адаптацією, відсутністю сил і т.д. Тільки з часом, якщо нічого не робити, такий стан може перерости в ПТСР (хронічне порушення психічного стану, що є різновидом неврозу).
За даними ВООЗ, близько 80 % постраждалих в екстремальних ситуаціях успішно справляється з травматичним стресом і лише у 20 % його прояви трансформуються у посттравматичний стресовий розлад, як хворобу.
Симптоми ПТСР бувають різні, але з основних це небажане повторне переживання травматичної події (наприклад через гнітючі спогади чи нічні кошмари; відчуття, немов пережиті страшні події відбуваються знову), більш збудлива поведінка (дратівливість, гнівні вибухи, ризикована поведінка, більша за потребу пильність і т.д.), негативні думки про себе, почуття відчуження чи відстороненості від власних психічних процесів/тіла або інших людей, втрата інтересу до важливої діяльності та нездатність переживати позитивні емоції.
Утім, слід зауважити, що не варто призначати собі самостійно діагнозів, які хіба здатні тільки більше ввести в тривожний стан. Краще розкажіть про свої переживання психологам в чиїх силах не лише вас заспокоїти, а й дати чіткі рекомендації. До того ж на сьогодні багато спеціалістів працює безплатно, роблячи все можливе, щоб прийняти кожного, хто цього потребує в умовах війни.
Окрім розмов з фахівцями, ви також можете допомогти собі почуватися краще. Ось перелік порад:
- Намагайтеся вчасно лягати спати та не надто пізно прокидатися. За можливості не пропускайте приймання їжі й робіть свої трапези більш збалансованими.
- Спробуйте зайнятися фізичними вправами (можливо це буде йога чи регулярна розминка у ліжку), практикувати різні способи дихання. Або займіться іншою діяльністю, яка допомагає вам зменшити стрес. Наприклад, слухання музики або малювання.
- Ставте собі реалістичні цілі й поступово виконуйте їх. Нехай спершу це буде те, що вам цікаво, тоді змусити почати буде простіше.
- Краще уникайте вживання алкоголю. Не прибігайте до наркотиків.
- Якщо ви вже в безпеці, то частіше виходьте на вулицю.
- Спробуйте позбутися тригерів травматичних спогадів та нав'язливого бажання перегляду новин.
- Спілкуйтеся з близькими. Причому бажано не лише про війну.
Найголовніше усвідомте важливість життя та вірте в краще ! Усе буде Україна!
Немає коментарів:
Дописати коментар