Интернет реклама УБС

18.05.22

Виступ Дмитра Кулеби на засіданні Ради міністрів закордонних справ ЄС

 ПОВНИЙ ТЕКСТ

17.05.2022 01:51


Очільник МЗС України Дмитро Кулеба 16 травня 2022 року взяв участь у засіданні Ради міністрів закордонних справ Євросоюзу.

Укрінформ наводить повний текст його промови на цьому форумі.

«Шановні колеги-міністри, друзі,

Я вдячний високому представнику ЄС із закордонних справ і безпекової політики Жозепу Боррелю за запрошення. Моя участь в засіданнях Ради міністрів закордонних справ ЄС стала більш регулярною. На жаль, це сталося за складних обставин. Але з іншого боку, ви тепер звикаєте бачити українського колегу за столом.

Попри все, та з вашою підтримкою, Україна живе та бореться. Ми перемогли у битвах за Київ, Чернігів, Суми та Харків. Ці перемоги оплачені ціною тисяч українських життів та руйнувань на сотні мільярдів євро.

Триває битва за Донбас. Вона кривава, брудна та важка. Дозвольте дати вам відчути щоденну реальність на передовій. Щодня тисячі російських військових атакують українські позиції вздовж лінії фронту, яка розтягнулася на сотні кілометрів. Сотні та сотні російських військових повсякчас атакують наші позиції. Навіть просто зараз, у цю мить. Російська авіація здійснює десятки нальотів на наші позиції. Важкі артилерійські обстріли тривають вздовж усієї лінії фронту. Російські загарбники намагаються захопити більше української землі. В їхньому розпорядженні ще сотні танків, тисячі броньованих машин, артилерійських систем, ракетних систем залпового вогню.

Ми всі віримо у перемоги України в битвах за Донбас, Херсон і Маріуполь. Але всі вони ще в процесі досягнення, і ваша допомога критично важлива. Часу на сумніви та довгі дискусії немає. Ми втрачаємо життя наших захисників і мирних громадян щодня. Це ціна нерішучості та затримок із рішеннями. І це причина, чому я часто не добираю дипломатичних слів.

Три фактори можуть змінити ситуацію на краще. Економічний: жорсткі санкції проти РФ. Військовий: постачання важкого озброєння Україні. Політичний: надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС.

Почнімо з санкцій.

Ми вдячні за 5 санкційних пакетів ЄС проти РФ, які ви запровадили. Я цілковито розумію, що чим далі, тим складніше. Утім, ми з вами не обирали цей шлях. Росія нав’язала нам його своєю агресією проти України та Європи загалом. Здатися, сказати що стеля санкцій досягнута, допоки війна не завершена - означало би дати Росії карт-бланш на вчинення ще більшої кількості воєнних злочинів і звірств.

Ми маємо продовжувати разом іти цим шляхом. Україна має детальний план необхідних кроків. З ініціативи Президента України Володимира Зеленського, керівник Офісу Президента Андрій Єрмак та посол Майкл Макфол разом з групою авторитетних українських та міжнародних експертів розробили План дій щодо посилення санкцій проти Російської Федерації. Це вивірені дії, які матимуть гарантований ефект. Я закликаю вас до їх впровадження.

Я перелічу санкційні кроки, які Україна закликає невідкладно зробити.

Енергетичне ембарго, включно з ембарго на російську нафту, газ і вугілля. Європа платить Росії понад 600 мільйонів євро на день за нафту та газ. Таким чином, Європа платить двічі: спершу фінансуючи воєнну машину Путіна, а потім - фінансуючи відновлення України, зруйнованої нею. Це не має сенсу. Давайте позбавимо Росію нафтових доходів та зупинимо війну. Не менш неприйнятно шукати лазівки для виправдання оплати за газ у рублях. Ми все бачимо та знаємо. Потрібно думати про те, як позбутися російського газу, а не шукати можливості для його купівлі.

Фінансові обмеження: ми надалі закликаємо вас відключити всі російські та білоруські банки від SWIFT. Російській банківський сектор дуже фрагментований та налічує понад 300 банків, що дозволяє російським експортерам обходити чи намагатися обходити санкції. Крім того, ми закликаємо надалі блокувати активи російських державних компаній за кордоном, закривати їхні офіси та виключати їх з усіх асоціацій та форумів. Прошу вас також запровадити законодавство та процедури, які дозволять передачу заблокованих російських активів на відбудову України. Росія має платити за завдану Україні шкоду.

Торгівля: економіка РФ має дві структурні вразливості, які існували століттями. По-перше, логістичні зв’язки між європейською та азіатською частинами великої сухопутної території Росії значно розсіяні.

По-друге, Росія має дуже маленький комерційний флот порівняно з обсягом торгівлі.

Близько 70% російського експорту йде морем, решта - газогонами та нафтогонами, залізницею. Росія залежить від іноземних комерційних флотів для експорту своїх товарів. Враховуючи жорстокі дії РФ проти України та загрозу, яку вона становить для Європи, Росія не має права продовжувати отримувати переваги завдяки добрій волі західних транспортних компаній та споживачів, завдяки комерційним відносинам із ними.

Лише повна блокада російського експорту змусить Росію припинити війну. Інфляційні чи рецесивні ефекти для світової економіки будуть мінімальними та точно меншими, ніж цього остерігаються.

Україна рекомендує дії, які здатні досягти того, що Путін боїться найбільше. Дії, які знищать російський експорт. Дії, які використають слабкості Росії. Замість того, щоб пропонувати нам робити поступки РФ заради миру, потрібно примусити путінський режим сісти за стіл переговорів і шукати прийнятні рішення.

За виключенням розумних винятків критичного імпорту для мінімізації порушення західних ринків, ми закликаємо ЄС запровадити негайну заборону на придбання та торгівлю будь-якими російськими товарами на Внутрішньому ринку ЄС.

Суднам під прапорами країн ЄС має бути заборонений вхід у російські морські порти, а виключення на вхід суден під російським прапором до портів ЄС мають бути прибрані. Чесно кажучи, дивно бачити, як деякі столиці висловлюють нам підтримку, а їхні компанії в цей час транспортують російську нафту та інші товари по світу.

Ми вимагаємо, аби під загрозою санкцій негайно припинили свою роботу будь-які банки, страхові компанії та інші фінансові компанії, що обслуговують російський експорт; будь-які торговельні компанії, закупівельні компанії чи члени екіпажів, які мають справу з російським експортом будь-де у світі; будь-які суднобудівні компанії чи компанії, які постачають технології чи компоненти для кораблів, які передбачені для російських споживачів; будь-які компанії чи приватні особи, які сприяють російському експорту.

Західні виробники продовжують продавати Росії нетехнологічні продукти. Всі продажі товарів чи послуг, пов’язаних з технологіями, які можуть бути використані для російського нафтогазового сектору, мають бути заборонені.

Путін має отримати чіткий сигнал: “Ми не вступаємо у війну з тобою, але ми не будемо купувати продукти твоєї країни, бо ці кошти йдуть на фінансування вбивств, воєнних злочинів і руйнувань в Україні”.

Медіа та комунікації: необхідно ввести повну заборону російських засобів масової інформації в Європі. Вони є не медіа, а пропагандою. Потрібно також заборонити роумінг для російських телекомунікаційних провайдерів в ЄС.

Розширення індивідуальних санкцій проти російських еліт і олігархів, урядовців, членів їхніх сімей, а також санкцій проти підприємств, включно з військово-промисловим комплексом РФ.

Насамкінець, важливо не лише запроваджувати нові санкції, але і забезпечувати дотримання вже запроваджених обмежень та закриття всіх можливих лазівок та обхідних шляхів. Ми готові працювати разом із вами над досягненням цієї мети.

Щодо фінансової підтримки, прямі витрати на війну складають в середньому до 4-5 мільярдів доларів США щомісяця, в той час як близько 3,5 мільярдів на місяць іде на гарантування безпеки наших людей і подолання наслідків російської агресії. Ми потребуємо щонайменше 5 мільярдів доларів США щомісяця для покриття циях витрат.

Ми розраховуємо на координуючу роль ЄС у структуруванні роботи Фонду солідарності з Україною. Водночас я ще раз повторюю свій заклик передати заблоковані російські активи на відновлення України.

Тепер хотів би приділити увагу темі військової допомоги для України. Ми вдячні країнам-членам ЄС за три пакети фінансової підтримки у 500 мільйонів євро кожен в рамках Європейського фонду миру. Я особливо вдячний високому представникові Боррелю за пропозицію збільшити цю підтримку на додаткові 500 мільйонів євро.

Ми потребуємо більше спільних зусиль з гуманітарного розмінування. Україна зацікавлена в організації усього процесу розмінування в рамках фінансових інструментів і політик ЄС. Йдеться про Спільну зовнішню та безпекову політику, Спільну політику безпеки та оборони, Східне партнерство, Європейську політику розвитку та Механізм цивільного захисту ЄС.

У цьому контексті, Україна залишається відданою обговоренню можливості заснування нового фонду для розмінування “EU4UA Demining Fund”.

І третій, політичний фактор. Надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС у червні 2022 року.

Війна проти України та решти Європи триватиме доти, доки Путін вірить, що в України немає європейського майбутнього. Вторгнення Росії в Молдову, Грузію та Україну є цьому свідченням. Політика стратегічної невизначеності ЄС щодо України зазнала краху, і чесно кажучи, є однією з причин, які привели Путіна до початку цієї війни.

Українці нині як ніколи підтримують європейську інтеграцію. За виступає 91%. Згідно зі свіжим опитуванням Євробарометру, 66% громадян країн ЄС згодні, що Україна має стати членом Євросоюзу, а 71% вважає Україну частиною європейської сім’ї. Ми знаходимося на етапі, коли політичні рішення не відповідають рівню очікувань людей з обох сторін.

Я повторюю свій заклик: надайте Україні статус кандидата на членство в ЄС на саміті в червні. Україна все одно отримає цей статус рано чи пізно. Продемонструйте лідерство і надайте його зараз. Кандидатство - це ще не членство, і навіть не переговори про вступ. Ми всі прекрасно це розуміємо. Але надання Україні статусу кандидата в червні буде сильним політичним кроком, який надійно закріпить Україну в рамках європейського інтеграційного проєкту та виправить десятиріччя помилок політики невизначеності.

Надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС не протирічить процесу розширення ЄС на Західні Балкани. Наші з ними шляхи до статусу кандидата не протирічать, а доповнюють один одного. Будь-ласка, оцінюйте Україну індивідуально, за її власними перевагами та чеснотами.

Ми не просимо відкрити для нас окремі двері. Історія ЄС свідчить, що час подачі заявки не визначає дату вступу. Все, що потрібно з вашого боку, це політична воля. Де є воля, там є шлях.

Надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС у червні буде не революцією, а визнанням. Україна потрібна ЄС не менше, ніж ЄС потрібен Україні. Ми зробимо суттєвий внесок в економічний розвиток Європи. Ми гарантуватимемо європейську продовольчу безпеку. Ми пришвидшимо “зелений” перехід Європи завдяки експорту українського зеленого водню, біогазу та вітрової енергії. Ми разом з вами просуватимемо цифровізацію Європи. Маючи найсильнішу та найдосвідченішу армію в Європі, ми значно зміцнимо безпеку Європи. Ми вже це робимо, захищаючи свою частину Європи та помираючи за цінності, які ми з вами поділяємо.

Шановні колеги,

Запропонована Україною справедлива угода залишається в силі: ви надаєте нам все, що нам потрібно, аби завдати поразки Путіну, а ми перемагаємо, щоб вам згодом не довелося протистояти йому самим. Якою би не була ціна, яку вам доведеться сплатити зараз, вона набагато нижча за ціну, яку ЄС довелося би заплатити, якщо припустити, що Путін переможе.

Путіну не потрібна наша з вами допомога у пошуку рішень для “збереження обличчя”. У нього вони є. З його пропагандою всередині РФ, він може завершити війну будь-якої миті. Просто вийшовши та заявивши, що “славетна російська армія” результативно знищила таку-то і таку-то кількість українських підрозділів та об’єктів, відтак успішно “демілітаризувавши” та “денацифікувавши” Україну (що б це слово не значило до нього). А отже, “Час повертатися додому”, може сказати він. Пропагандисти допоможуть зробити так, щоб росіяни аплодували своєму “великому лідеру”.

Але для того, щоб Путін дійшов до точки усвідомлення потреби таких дій, ми маємо значно посилити тиск на нього. Тому потрібно більше жорстких санкцій, більше важкого озброєння, більше ясності щодо майбутнього України в об’єднаній Європі.

Кожен з нас у цій кімнаті сьогодні постає перед дуже важкими моральними та прагматичними викликами. Але немає іншого виходу, крім як подивитися їм в обличчя та відповісти на них. Потрібно подолати ірраціональні страхи, зруйнувати застарілі стереотипи, відкинути дріб’язковий меркантилізм. Обрати великі цілі та зробити рішучі кроки. Історію творять сміливі. Європа змінюється на наших очах, і ми не можемо перекласти відповідальність за історичні рішення на наступні покоління.

Ці тижні та місяці визначають обличчя всього 21-го століття. Ми не маємо права схибити. Настав час звільнитися від сумнівів, образ та непевності.

Вже очевидно, що могутній опір України призвів до великого зсуву світового порядку. Хвиля повернулася на користь демократичного вільного світу. Захід знову в грі, сильний та об’єднаний як ніколи раніше. Єдність між Європейським Союзом та Північною Америкою відновлена та зміцнена. Вирішальний момент настав і ми мусимо розвинути цей успіх.

Перемога України буде також вашою перемогою. Вона буде перемогою майбутнього над силами минулого. Перемога України дозволить поколінням європейців насолоджуватися перевагами свободи, мирного життя та благополучного, стабільного розвитку. Але нині ми потребуємо рішучих дій від кожного присутнього у цій кімнаті, аби вибороти це майбутнє.

З нетерпінням очікую на дискусію та буду радий почути ваші думки.

Дякую вам всім за увагу».
 


Немає коментарів:

Дописати коментар