Деревій.
Achillea millefolium - латиною, така назва походить з давньогрецького міфу, що говорить про Ахіллеса, який поклав деревій на рану. Ця квітка є багатофункціональною. Раніше її використовували у народній медицині, а зараз вона прикрашає сади своїми парасолькоподібними квітками. Деревій має різний окрас: червоний, рожевий, жовтуватий та білий. Маленькі квітки довго радуватимуть квітом.
Традиційно ці трави використовували для загоєння ран, усунення запалень, зупинки кровотеч та полегшення больових синдромів. Ліки мали різний вигляд: мазі, настоянки, відвари чи компреси. З допомогою таких ліків можна лікувати шкірні ушкодження, лупу чи навіть запальні захворювання жіночою репродуктивної системи.
А використання деревію в аромотерапії може зняти стрес та поліпшити емоційний стан.
Чортополох.
Цю рослину часто називають будяком. Така назва пішла від праслов'янського слова “бодак”, що означає “колоти”.
Квітка, що в більшості країн вважається бур’яном, має в одній голівці близько тисячі насінин і вони можуть залишатися в ґрунті понад 10 років.
За давньою прикметою чортополох росте завжди там, де є відьми. Замкова гора - перша з Лисих гір у надлишку засіяна чортополохом. А все тому, що раніше Київ та його Лисі гори здавна вважався Столицею слов'янських відьом.
Люди також вірили, що будяк відганяє демонів що зброя, натерта цією рослиною, завжди влучає в ціль.
У медицині його використовували для захисту від заразних хвороб і для регулювання менструального циклу.
Портулак.
Рослина віддає перевагу теплим регіонам. Хоч садівники не люблять викорінювати портулак зі своїх садів та городів, він вважається екзотичним бур’яном. Є відомості, що він був присутній у відкладах озера Кроуфорд в 1350—1539 роках. І вживався корінними американцями.
Латиною «porcus», переводиться як «трава свиней». Така назва закріпилася через використання портулаку як корму для свиней. Протягом 3000 тисяч років його їли всі: люди з бідних прошарків суспільства ти королі на званих вечерях.
Цю рослину активно вживає Закавказзя, Середня Азія та країни Середземномор'я.
Портулак має солонувато-кислий смак і містить в собі вітамін С та Омега 3. Цю траву їдять в сирому чи вареному вигляді. З них можна приготувати салат, суп чи навіть приправи до м’яса.
Ця трава також позитивно впливає на кровотворення, збудливо діє на нервову систему і має легкий сечогінний ефект. Легкозбудливим людям його в їжу вживати не радять.
Отже, звичні нашому оку рослини мають надзвичайно цікаву історію. Ба більше - вони не звичайний бур’ян, а рослини, які мали вплив на народну медицину чи культуру в їжі. Проте все ж не слід лікуватися ними в домашніх умовах.
Немає коментарів:
Дописати коментар