Интернет реклама УБС

02.10.24

Соціологія як ключ до розуміння суспільства: від теорії до реальних викликів сучасної України


Авторка: Вікторія Пятницька



  Як студентка соціології, я б сказала, що соціологія - це соціальна наука зі сфери гуманітарних наук, яка досліджує людину та суспільство загалом - його ядро, його початок, передумови, соціальні явища, з якими ми стикаємось у повсякденному житті. Це дослідження, яке складається з соціальних інститутів і соціальних відносин, які взаємопов’язані та є частинами одного механізму, тобто всього світового суспільства.

  Соціологи наполегливо працюють роками, вивчаючи та з’ясовуючи, що відбувається з якої причини, які впливи та наслідки конкретного явища. Соціологія вивчає, як різні аспекти життя, такі як культурні норми, родина, з якої ми походимо, економіка, традиції, релігія, стать, місце проживання, навчання, професія, навколишнє середовище тощо, впливають і формують наше повсякденне життя та як вони впливають на нашу поведінку та прийняття рішень . Соціологи визначають конкретні феномени в суспільстві, які вони хочуть вивчати, потім вони визначають цілі, завдання, основні питання дослідження та висувають гіпотези. Для збору та аналізу необхідних даних використовуються якісні та кількісні методи. Дані збираються завдяки проведенню онлайн/офлайн опитувань, онлайн/офлайн інтерв’ю з цільовою аудиторією (необхідна вибірка також розраховується заздалегідь), вивчення цифр і статистики, вивчення наукової літератури на подібні теми.

  Після збору дані аналізуються шляхом розміщення їх у програмному забезпеченні для аналізу даних (наприклад, SPSS), шляхом застосування формул і створення різних видів діаграм, що ілюструють отримані результати. Після того, як дані зібрані та проаналізовані, гіпотези або ж підтверджуються, або ж «відкидаються», і згодом пишеться підсумкова частина. Як на мене, це - найвідповідальніша частина, бо ж дослідник все ж таки людина, і досить важко бути абсолютно об’єктивним і нейтральним, тлумачачи деякі соціальні явища, тому що дослідник також має певне соціальне походження, переконання, думку та досвід.

  Загалом, соціологія присвячена визначенню та з’ясуванню передумов, глибинних причин проблем/моделей поведінки в суспільстві та прагне знайти рішення для їх запобігання або вирішення. Це життєво важлива дисципліна, яка не тільки поглиблює наше розуміння та знання про минуле, але й дає нам зрозуміти, які заходи необхідно вжити, щоб запобігти подальшим проблемам у суспільстві та як покращити наше майбутнє.

  Сьогодні соціологія в Україні займає особливе місце. Небайдужі місцеві соціологічні спільноти, соціологи волонтерять для людей, які потерпають від наслідків війни. Тому виникає все більше соціологічних питань, люди ще більше підтримують і уважніше ставляться один до одного, ще більше ніж раніше.

  За останні роки усвідомлення владою важливості турботи про суспільство однозначно підвищилося.

  У сучасній Україні суспільство має безмежну кількість питань та спроб їх вирішень, особливо враховуючи всі соціальні, економічні та політичні проблеми, з якими нині стикається країна.

  Нині деякі сфери використання та цілі соціології в Україні включають культурологічні дослідження, охорону здоров’я та добробуту, економічний розвиток та заходи з покращення, освіту, дослідження міграції (оскільки багато людей емігрували), цифрову соціологію, розробку політики та оцінку, розуміння соціальної структур, громадянської активності та участі, а також вирішення конфліктів.

  Як соціологію можна застосувати для будь-якої роботи?

  Соціологія надзвичайно важлива і корисна для будь-якої роботи, оскільки соціологія вивчає людей і суспільство в цілому. Для моєї майбутньої роботи соціологія робить величезний внесок у розуміння соціального контексту, культурної обізнаності, групової динаміки, соціальної структури та нерівності, стратегій запобігання, політичних наслідків, володіння дослідницькими навичками та знаннями у сфері збору та аналізу даних. Також чудовою рисою соціології є співпраця з іншими дисциплінами: вона гнучка і взаємодіє буквально з усіма іншими галузями, оскільки вивчає їх і суспільство загалом. Я завжди кажу, що мені ніколи не набридає соціологія, тому що вона об”ємна і має так багато опцій та галузей на вибір; у кожній її галузі завжди є щось нове. Інтегруючи соціологічні принципи в будь-яку роботу, ми можемо підвищити нашу ефективність і продуктивність, краще зрозуміти досвід наших клієнтів і розпізнати моделі їхньої поведінки, а також зробити позитивний внесок у соціологічне благополуччя окремої особистості та спільноти в цілому.

Використана література:

Giddens, Anthony. Sociology. Polity Press, 2013.

Macionis, John J., and Kenneth Plummer. Sociology: A Global Introduction. Pearson,

2012.

Немає коментарів:

Дописати коментар