Интернет реклама УБС

11.01.25

Дезінформація: як вберегти себе від фейкових новин

Авторка: Софія Топоркова


  Вже стільки всього сказано та написано про те, як вберегти себе від дезінформації, але все ще це залишається поширеною проблемою. В сучасному світі фейкові новини поширюються швидше, ніж правда. Навіть джерела, яким ми довіряємо можуть поширювати фейки. Що ж робити та як обробляти інформацію, щоб вберегти себе та свій інформаційний простір?

  Найголовніше, в читача інформації повинно бути розуміння того, що не всі джерела однакова надійні. Однією з ознак фейку – те що часто заголовки викликають сильні, частіше негативні емоції, наприклад: гнів, страх чи паніку. Таке використовується, для того, щоб читач побачив новину, яка його обурює чи злить та далі поширив інформацію друзям чи просто соцмережами. Надмірно сенсаційні заголовки, які не відповідають змісту, повинні викликати підозру. Перш ніж реагувати на такі повідомлення, варто спокійно перечитати текст і подумати, чи немає в ньому упередженості або маніпуляцій.

 Очевидним та найефективнішим способом боротьби з дезінформацією є перевірка фактів. У світі де фейки поширюються швидше за правду, читач має шукати підтвердження прочитаного чи почутого. Більшість новин поширюються через соцмережі. Соціальні мережі стали головним інструментом поширення інформації, але й найбільшим джерелом для дезінформації. Алгоритми соцмереж часто показують нам контент, який підтверджує наші переконання, що може посилювати «інформаційні бульбашки». Щоб зменшити ризик потрапляння на фейки, корисно обмежити час, проведений у соцмережах, та очистити свою стрічку від ненадійних джерел. 

Розпізнання та методи боротьби: 

  Перевіряйте джерело інформації – перевіряйте новину в авторитетних джерелах, яким можна довіряти, або ресурсах, які спеціалізуються на перевірці фактів та точності інформації, наприклад: 

VoxCheck – український ресурс для виявлення маніпуляцій і неправдивих новин. 

Snopes – це вже міжнародний сайт для перевірки інформації.

  Помилки в тексті – у фейкових новинах часто можна знайти граматичні чи орфографічні помилки. Це зумовлено поспіхом у написанні, творці фейків працюють щоб якомога швидше поширити матеріал.

 Читайте новину повністю – заголовки до новин пишуться так, щоб привернути до себе якомога більшу увагу читачів і не завжди відображають зміст новини. Часто автори контенту використовують сенсаційні фрази чи перебільшення, щоб зацікавити читача. 

  Дезінформація - залишається та скоріш за все, ще довго буде серйозною проблемою в сучасному інформаційному просторі, але ми можемо зробити так, щоб фейки не впливали на нас та наші емоції. Головне – критично ставитись до інформації, яку ми отримуємо, та не вестись на емоційні заголовки чи сумнівні новини. Очищення стрічки соцмереж від ненадійних джерел і усвідомлене споживання контенту також сприятимуть формуванню здорового інформаційного простору. Будьте уважними, перевіряйте факти та поширюйте лише правдиві новини! 

Немає коментарів:

Дописати коментар