Щороку 20 лютого в Україні відзначається День пам’яті Героїв Небесної Сотні. Цей день був офіційно встановлений указом Президента 11 лютого 2015 року для вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті тих, хто віддав своє життя за демократичне майбутнє країни.
Кульмінація подій Революції Гідності припала на лютий 2014 року. Саме з 18 по 20 лютого в центрі Києва загинуло найбільше протестувальників – 78 осіб, а ще понад 20 померли від поранень у наступні дні. Загиблі були вшановані як Герої Небесної Сотні та стали символами боротьби за свободу й незалежність України. Серед них троє іноземців: білорус Михайло Жизневський і грузини Зураб Хурція та Давид Кіпіані, які були посмертно нагороджені орденами Героїв Небесної Сотні. Загалом 105 учасників революції посмертно отримали звання Героя України.
Цей день пам’яті покликаний не лише оплакувати загиблих, а й вшановувати їхню боротьбу за свободу, гідність і право на краще майбутнє. Під гаслом “Вдячні за свободу!” українці щороку згадують громадянську відвагу, стійкість і жертовність Героїв Небесної Сотні, які своїм подвигом змінили хід історії України.
Походження назви “Небесна Сотня” пов’язане з 107 учасниками Революції Гідності, які загинули в лютому 2014 року, а також із активістами Майдану, що втратили життя навесні того ж року на початку російської агресії на сході України.
Назва виникла за аналогією з поділом Самооборони Майдану на сотні. Уперше це словосполучення прозвучало під час церемонії прощання із загиблими на Майдані Незалежності 21–22 лютого 2014 року. 21 лютого були написані вірші поетес Людмили Максимлюк та Тетяни Домашенко, які вже містили словосполучення “Небесна Сотня”. Наступного дня його почали використовувати у виступах зі сцени Майдану та публікаціях на інтернет-ресурсах. Офіційна згадка про Героїв Небесної Сотні вперше з’явилася на Урядовому порталі 28 лютого 2014 року.
Революція Гідності розпочалася 21 листопада 2013 року як мирний протест проти відмови влади від курсу на євроінтеграцію. Протягом 94 днів протестувальники в центрі Києва виступали проти корупції, порушень прав людини та авторитаризму тодішнього президента Віктора Януковича. Центральним місцем подій стали Майдан Незалежності, вулиці Хрещатик, Михайла Грушевського та Інститутська.
Жорстокі дії влади, спрямовані на придушення протестів, призвели до численних людських жертв. Тих, хто загинув у грудні 2013-го – лютому 2014 року, назвали Небесною Сотнею. Згодом лави Небесної Сотні поповнили українці, які загинули навесні 2014 року під час початку російської агресії на сході України.
Згадок про Революцію Гідности і про людей, які її творили, не може бути забагато. Це те, що вберегло країну від диктатури. Тому збрегти про них памʼять - найменше, що ми можемо зробити.
Немає коментарів:
Дописати коментар