З появою такого інструменту пошуку на більшість виникаючих питань як варіативні додатки штучного інтелекту, люди дедалі частіше зменшують сили та терміни, які прикладаються для того аби віднайти потрібне. Звичайно ж, з одного боку це неймовірна передова технологія, яка береже і сили, і економить час, проте чи задумувались ви коли небудь яку ціну ми платимо за такий прогресивний підхід електронного помічника?
Основна проблема полягає не тільки в тому, що додатки штучного інтелекту здебільшого спроєктовані алгоритмами і, в свою чергу, вчать нас, людей, споживачів думати також алгоритмами: придумати промт за поставленою задачею, вказавши необхідні характеристики для пошуку і отримати відповідь з подальшим трансформуванням її в певний власний продукт, але й те, що дедалі частіше використання цієї технології погіршує наші навички мислити, аналізувати, перевіряти, порівнювати і робити свої висновки стосовно будь якої теми. Це, в свою чергу, веде до деградації як в професійному плані, так і деструкції на побутовому. Можливо ви за собою помічали як ваша мультизадачність та якість пам'яті, здатність до довшого утримання attention span - вміння протягом певного часу утримувати увагу на одному ділі без відволікання на другорядні, значно втратила в силі з роками. Умовно колись вам було легко тримати в голові декілька планів на день одночасно від завести дитину в садочок, надіслати директору фінансовий звіт, купити молока, забрати посилку з пошти і це нікуди не випадало з пам'яті, до того, що зараз бодай один пункт з цього ланцюжка випаде, якщо не поставити собі нагадування. Причини цього явища можуть критися не тільки в фізіологічних змінах через дефіцит певних мікро та макроелементів, як спершу можна було б подумати, але й в самому неочевидному, через це і підступному - регулярній допомозі штучного інтелекту.
Спершу вам може здатися, що ви зробите це всього раз, тільки тому що конкретно це завдання для вас є недостатньо цікавим, конкретно цей план буде швидше виконати за допомогою чату gpt, або переслідуватимуть спокусливі думки на кшталт : "Я не можу зробити цього сам", але згодом це входить в звичку, яка призводить до того, що потім ви не можете самотужки написати текст чи навіть просто робочий імейл.
Коли люди, що вивчають іноземну мову постійно опираються на Grammarly чи інші додатки з вбудованим ШІ для вивчення мов, вони втрачають вміння самостійно виправляти власні помилки, самостійно їх знаходити, шукати синоніми до лексики, запам'ятовувати закінчення та варіативні деталі, тому що знають, що ШІ зробить це за них.
Коли ми даємо задачу написати текст чи есе штучному інтелектові, наша навичка написання тексту стає гіршою, формулювання речень робиться простішим, підбір потрібних термінів стає дедалі складнішим, втрачається почуття структуризації, розподілу за зручністю для майбутнього читача.
Тож що робити?
В намаганнях зменшити свою певну, свого роду, залежність від цієї нової хвороби, необхідно насамперед діяти лагідно, а не одразу виключати можливість питати у нього інформацію з метою одразу відмовитися від нього як такого. Дійте з повагою до себе і поступово, розуміючи, що спочатку може бути важко, особливо, якщо ситуація вже є запущеною і рука все частіше тягнеться до додатку з ШІ замість альтернативних, дещо складніших джерел. Спробуйте приборкати бажання спитати будь що нове у штучного інтелекту задля спрощення задачі і тим більше йдіть далі - ускладнюйте її.
Витратьте час. Не задавайте надто легких запитань чату гпт, видумуйте для нього промти складніші, з ключовими словами, датами, іменами, різними джерелами, спробуйте шукати іншою мовою для вдосконалення свого навчання та особливо вміння перекладати усно. Якщо маєте час - скористайтесь іншими варіантами пошуку: браузерних систем, декількох сайтів, книг, журналів, опитайте друзів та проаналізуйте сказане ними. Таким чином, ви додаєте більших зусиль та переборюєте власний дискомфорт, що сприятиме кращому запамятовуванню і, що важливо, на довгу перспективу, а це вже покращить рівень вашої освіти в майбутньому.
Зробіть власне дослідження. Виконайте пошук з різних джерел інформації і порівняйте, подумайте чи є написане достовірним, проведіть факт-чекінг і найкраще - у випадку, якщо інформація не співпадає по цим базам виникнення, різниться між собою. Проаналізуйте чому і з яких причин на одному сайті чи журналі вона подається саме одним визначеним способом, а вже на іншому - другим, в чому може полягати така різниця. Особливо тому що ШІ досі дуже часто помиляється, тож на перших етапах свого психологічного детоксу, спробуйте як мінімум перевіряти надану ним відповідь.
Витратьте час на те, аби створити щось власне своє. Прекрасним способом запам'ятовування і , найголовніше, усвідомлення нової винайденої інформації буде написання короткого конспекту з цієї теми або переказ рідним. Спробуйте зосередитися на прочитаному, переписати це своїми словами, вибравши найголовніше і згодом впровадити це в важливій для вас сфері - на роботі, в кружку гобі, деінде ще. Знову ж таки, якщо ви тільки починаєте свій шлях зменшення панування ШІ як основного інструменту, намагайтесь його відповідь доповнити, видозмінити, переписати її своїми словами, придумати ще якісь, незгадані аргументи, віднайти "забуті" ним факти. Проявіть креативність та поміркуйте як можна по-перше, поставити задачу чи запитання таким чином, щоб ШІ думав довше, покращив свою відповідь, а по-друге, поконкуруйте з ним, позмагайтесь в видачі кращого результату, а потім всю подану і вами, і ним інформацію згенеруйте у власний продукт.
Відставте гаджети та інші провокуючі фактори інформаційного потоку шуму. Не слухайте музику, подкасти на фоні, відео та фільми, не відволікайтесь на споживання чужого контенту, адже нудьга породжує креативність. Ви матимете унікальну можливість відчути та спостерігати як ваш мозок створить бажання помалювати, написати, вигадати, створити.
З плином часу, ви зможете порівняти між минулим та сьогоднішнім собою як налагоджується ваша здатність думати, покращується пам'ять та головне - вдосконалюється критичне мислення та діяльність як особистості думаючої.
2 коментарі:
Дуже важлива стаття про сьогодення і штучний інтелект
Неймовірна стаття, дуже дякую автору за пізнавальний матеріал❤️
Дописати коментар