Вже більше 100 днів як триває атестація державних службовців на знання української мови. За цей період, як повідомив Костянтин Ващенко, голова Національного агентства з питань державної служби на прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі :«З 1 травня цього року відбулося 322 засідань атестаційної комісій, куди звернулося близько 10 000 тис. кандидатів на державну службу. З усіх претендентів лише 200 осіб не набрали достатнього балу»
В Україні 80 ВНЗ по всіх регіонах є уповноваженими, щодо проведення такої атестації, користуються таким правом лише 74 ВНЗ, з яких 20 розташовані в Києві. Зумовлено це тим, щоб кожен хто займає державну посаду міг вільно здати атестацію в найвіддаленіших регіонах. В складі комісії присутні лише фахівці української філології та з публічного адміністрування.
Важливим нюансом є те, що ті хто має відмінні оцінки, а це не нижче 5 балів по старій системі і 10 балів за новою системою, за підсумками ДПА, ЗНО, диплому, то без особливих зусиль може обміняти документи на посвідчення про вільне володіння української мови.
«Надзвичайно спрощені умови для кандидатів з отримання посвідчення, тобто одна частина людей, які проходять атестацію, а друга частина, яка підтверджує свої навички володіння мовою, спираючись на перелік документів, ситуація з підтвердження, як показала практика, не завжди учасниками процесу відповідально виконується і сприймається. Кандидати не в рівних умовах, тому що кандидати, які отримували оцінки в ліцеї чи в гімназії і з іншого боку, коли людина отримує оцінки в комплексі (дит. садка,школи, ВНЗ) дає задуматись про реальне оцінювання навичок кандидата», - наголосила Галина Усатенко, заступник директора Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Вартість проходження атестації для претендента складає 500 грн., раніше ціна варіювалась від 300-2000 в залежності від ВНЗ, але для тих хто приносить документи з високими балами, отримує посвідчення без проходження атестації і цілковито безкоштовно.
«Люди вимушені платити кошти за проходження атестації, тоді виникає питання з прав платників податків. Підхід, що це має покриватися державним бюджетом, а саме - держава має покривати роботу комісії, забезпечувати ВНЗ відповідними фінансовими ресурсами для того, щоб люди безкоштовно проходили подібну атестацію. Це неправильний підхід, адже немає державних коштів - є кошти платників податків. В мене, простого пересічного платника податків виникає питання, а чому мої кошти повинні іти на бажання для когось, щоб іти на державну службу? Ті люди, які верифікують своє посвідчення документами, мають хоча би покривати вартість його виготовлення», - прокоментував Володимир Купрій, експерт Реанімаційного Пакета Реформ, член Комісії з питань вищого корпуса державної служби.
З 1 травня 2017 року вступив Закон про державну службу, який в загальному порядку передбачає, що кожен, хто планує стати державним службовцем, повинен пред’явити з стандартними документами ще посвідчення про знання української мови. Також, як повідомляється, в наступному році майбутній держслужбовець матиме пред’явити також посвідчення з іноземної мови.
Вікторія Терещенко
Немає коментарів:
Дописати коментар