Интернет реклама УБС

14.01.22

Споживай відповідально. Як перестати викидати їжу на смітник?
Автор Ксенія
Дахно


Чи часто у вас буває таке: купив смачну булочку , але потім зовсім про неї забув, вона зіпсувалася і довелося її викинути. Чи на йогурти в магазині, була гарна акція, чому не взяти трохи більше, але не встигнули його з’їсти закінчився термін дії , ну нічого на смітник. Чи вирішив купити трохи зелені , але знову забув про неї і вона зіпсувалася , зелень іде на смітник. Знайомо, чи замислювалися , ви скільки продуктів ви викидаєте в смітник? 
В Україні в період свят відправляють у смітник продукти харчування на колосальну суму - від 470 мільйонів і аж до 1 мільярда гривень. Такі підрахунки навели дослідники, проаналізувавши обсяги викинутої їжі та її вартості. Такі цифри оприлюднив  «Центр управління відходам» . 
Чому це є проблема?
Згідно з оцінками цьогорічного звіту ЮНЕП про індекс харчових відходів, у 2019 році було викинуто близько 931 млн тонн продуктів, що становить понад 17% всієї виробленої у світі їжі. Це одна з найсерйозніших проблем сучасного ринку, масштаби та наслідки якої досі приховані від споживачів.
Найбільше, 570 мільйонів тонн, продуктів люди викидають вдома — у середньому людина вдома викидає 74 кг їжі за рік.
Організація також підрахувала, скільки у середньому кілограмів їжі викидають у кожній країні. В Україні людина вдома викидає за рік 76 кг їжі. Загалом за рік в країні викидають 3,3 мільйона тонн їжі.
Перше, чому викидання їжі шкодить. Для виготовлення різних продуктів, використовується багато природних ресурсів: вода , земля, енергія та добрива. Цей процес впливає на навколишнє середовище негативно. Тому, коли викидаєте продукти, ви нехтуєте природними ресурсами планети. А тим паче  коли ці ресурси стрімко закінчуються.
По-друге, харчові відходи спричиняють 8-10% викидів парникових газів у світі.  Дослідження 2018 року показало, що майже чверть викидів парникових газів від харчових продуктів виникають через їжу, котру втрачають у ланцюгах постачання або на споживчому рівні. 
Окрім того, викинута їжа зрештою потрапляє на звалища разом з іншим неорганічним сміттям, де починає гнити та виділяти метан – парниковий газ, котрий в рази потужніший, ніж вуглекислий газ.  
Загальний об’єм води, яку використовують щороку для виробництва втраченої або викинутої їжі, становить 250 кубічних кілометрів, що втричі перевищує об'єм Женевського озера.
По-третє, проблема голоду. За оцінками FAO, від 720 до 811 мільйонів людей голодували у 2020 році, і приголомшливі 3 мільярди людей не можуть дозволити собі здорове харчування.
Кількість втраченої або викинутої їжі щорічно коштує 2,6 трильйона доларів США: цього більш ніж достатньо, аби чотири рази нагодувати всіх голодних людей у ​​світі, тим паче переважна кількість втрачених продуктів є цілком придатними для споживання.
Тому привернення до цієї проблеми нераціонального харчування. Допоможе вирішити багато проблем, які існують.
Поради для раціонального споживання 
Купуйте стільки продуктів, скільки зможете з’їсти
Придбання надмірної кількості продуктів є найсуттєвішим фактором у збільшенні кількості харчових відходів.
Бажання купити їжу наперед чи взяти кілька улюблених соусів зі знижкою призводить до того, що продукти доходять свого терміну придатності набагато раніше, ніж ми встигаємо їх з’їсти.
Плануйте своє меню принаймні на кілька днів вперед і уважно стежте за вмістом холодильника: так ви будете точно знати, які продукти вам потрібні, а які можна придбати наступного разу.
А коли купуєте товари зі знижками – беріть у великій кількості лише ті, що дійсно зможете швидко використати, або ж які довго зберігаються. 
Обирайте неідеальну продукцію
Зависокі стандарти щодо зовнішнього вигляду продукції спричиняють величезну кількість харчових відходів на рівні супермаркетів.
Переважна більшість споживачів обирають найкрасивіші фрукти, найяскравіші овочі та готову продукцію в ідеальному пакуванні, а залишена продукція зрештою опиняється на звалищі.
Водночас морква незвичної форми чи злегка потемнілі яблука цілком придатні для споживання, а пом'ятість пакування не має жодного впливу на продукт всередині. 
Зберігайте їжу правильно
Різні продукти мають свої оптимальні умови зберігання, тож переконайтеся, що ви їх дотримуєтеся.
Наприклад, деякі фрукти й овочі (банани, авокадо, помідори) при дозріванні виділяють природний газ етилен, внаслідок чого продукти поряд із ними псуються швидше – тож їх краще зберігати окремо.
Свіжі ягоди краще не мити відразу, адже так на них швидше з’являється пліснява, а хліб дійсно краще зберігати в холодильнику. 
 Згадайте про морозильну камеру
Вона призначена не тільки для льоду та вареників. Насправді можна заморожувати майже всі види продуктів і навіть готових страв, розклавши їх на порції у герметичні контейнери чи пакети.
Таким чином можна довше зберігати залишки супів і гарнірів, які часто готують надміру. Або ж заздалегідь планувати швидкі вечері, котрі необхідно буде тільки розморозити в духовці. 
Вивчіть кілька кулінарних zero-waste лайфхаків
Наприклад, не викидайте шкірки й бадилля від овочів і зелені, а заморожуйте у великому герметичному пакеті: пізніше з них можна приготувати насичений овочевий бульйон.
Так само можна готувати крутони з підсохлого хліба, смузі з переспілих фруктів, або ж запечені чипси з картопляного лушпиння. 
Замовляйте раціонально
Опинившись у ресторані, часто хочеться спробувати якомога більше різних страв, особливо якщо ми переглядаємо меню вже голодними.
Водночас 26% всіх харчових відходів надходять із закладів харчування: клієнти часто замовляють набагато більше, ніж насправді можуть з’їсти, а забирати з собою залишки вважають неприйнятним.
Тож намагайтеся свідоміше ставитися до своїх замовлень: краще зачекати доки приготують додаткову страву, аніж залишити кілька незакінчених тарілок. 
Використовуйте метод FIFO 
FIFO означає "first in, first out" (перший прийшов, перший вийшов) і є способом організації їжі, котрий використовують ресторани та продуктові магазини.
Розміщуйте нещодавно придбані продукти у задній частині шафи чи холодильника, і спершу вживайте їжу, котра була придбана раніше.
Така організація холодильника й кухні допоможе відстежувати наявні продукти, визначати ті, що слід приготувати першими, а також зменшить кількість харчових відходів.Наприклад, якщо ви зберігаєте багато консервних банок, переконайтеся, що ті, які найближчі до терміну придатності, знаходяться в передній частині шафи, і спочатку використовуйте саме їх.
Зробіть свій раціон більш рослинним
Згідно з Faunalytics, перехід від стандартної до вегетаріанської дієти може мати такі ж переваги для навколишнього середовища, як усунення всіх втрат продуктів на роздрібному та споживчому ринках.
Доведено, що збалансоване та різноманітне рослинне харчування підходить для людей всіх вікових груп і має багато переваг для здоров’я. 
До того ж існує чимало ресурсів, які допоможуть вам у переході: наприклад, безплатна десятиденна інформаційна програма Plant-Based Challenge від проєкту UA Plant-Based. 
Зрештою, існує безліч способів раціональнішого використання продуктів, котрі допоможуть вам зменшити харчові відходи, зекономити час і гроші, а також зберегти дорогоцінні ресурси Землі. 
Доведено: екологічно свідомі дії призводять до кращого самопочуття, тож навіть мінімальні зміни у придбанні, приготуванні та споживанні їжі зроблять ваше домогосподарство екологічнішим, а ваше самопочуття – ліпшим.

Немає коментарів:

Дописати коментар