Интернет реклама УБС

10.12.22

Сучасні реалії пропаганди: як не стати зомбі кремля

     Автор: Данило Огородник
     В минулій статті ми частково розглянули тему пропаганди в музиці. Але вона може бути присутня в будь-якій сфері життя.
     Пропаганда – це не завжди щось погане. Багато країн використовують її. Все залежить від ідеї, яку просуває уряд. Наприклад, країни ЄС використовують демократичну модель пропаганди і просувають ідеї рівності та миру. Але що стосується наших реалій?
     Ні для кого не секрет, що пропаганда в умовах гібридної війни займає високе почесне місце. Але незважаючи на усвідомленість наших громадян, не всі навчилися визначати фейки та маніпуляції у ЗМІ та грамотно протистояти промиванню мізків. Що ж, сьогодні ми розберемо приклади пропаганди кремля та навчимо їм протистояти.
     Перед тим як перейти до прикладів, наведемо декілька відмінних рис російської пропаганди у ЗМІ:
- Множинність правди – зазвичай використовуються недостовірні джерела або вони взагалі відсутні, наявність натяків на те, що все не так однозначно;
- Гнучкість та безпринципність;
- Цинізм;
- Прийоми вкиду дезінформації у ЗМІ;
- Невідповідність фактам;
- Протиріччя самій собі;
- Створення “новомови” – заміна слів (наприклад, вибух на хлопок).
     А тепер наведемо декілька прикладів маніпуляцій в ЗМІ:
ЗСУ нібито обстрілюють українські міста     Можливо, це найулюбленіша тема російської пропаганди. Такі новини всі ЗМІ рф постять з високою щільністю. Дана пропаганда розрахована виключно на внутрішню публіку росії, і роблять її зазвичай для посилення якості могилізації та для того, щоб демонізувати українську армію. 
     Маніпуляції з темою світла 


     Пропагандисти в рф не обійшли стороною теми електропостачання в Україні. Майже всі російські телеграм-канали та ЗМІ запостили в себе інформацію, згідно з якою світло вимикають лише в “російськомовних” регіонах, а всю енергетику направляють в регіони західної україни.
“В Одессе нет третьи сутки света, а во Львове все отлично — электроэнергию из Одессы перенаправляют на западную Украину”
     Що не так з цією інформацією:
- Відсутнє джерело. Коментар вигаданого жителя не може бути достовірною інформацією;
- Матеріал має емоційне забарвлення;
     Як ми бачимо основна суть даного фейку створити розкол в українському суспільстві та викликати недовіру до влади. 
     Мобілізують лише російськомовних  


     Ще одним об’єктом маніпуляцій в російських ЗМІ стала тема мобілізації в Україні. Багато російських видань виклали таку інформацію:
- На Украине по распоряжению офиса президента Владимира Зеленского происходит поголовная мобилизация в русскоязычных областях. – MK.ru;
- ВСУ мобилизуют граждан в русскоязычных регионах по приказу Зеленского – voennoedelo.com;
- Источник: на Украине поголовно мобилизуют жителей русскоязычных областей – RIA.
     Цей меседж кремля можна бачити в інформаційному потоці ще з початку вторгнення. Основна ідея повідомлення – створити вигляд ніби в Україні зневажливо ставляться до російськомовних українців. Правда тоді дана ідея була подана під іншим соусом. 
     Що не так з цією інформацією:
- Недостовірне джерело;
- Відсутність фактів;
- Побудова матеріалів на коментарях.

Обстріли Запорізької АЕС
Тема обстрілів АЕС також постійно висвітлюється в ЗМІ рф з метою демонізувати українську армію та сховати свої злочини.

“Запорожская АЭС в очередной раз осталась без внешнего электроснабжения из-за украинских обстрелов.” – RIA

Як протистояти пропаганді?
Перше що необхідно, це підвищувати свій рівень знання та ерудиції, тому що як правило вся пропаганда Росії, використовує банальні ходи, в принципі розраховані на так званих аполітичних. Тут немає нічого складного, потрібно просто перевіряти факти у різних джерелах. Вкрай необхідно, щоб ці джерела не мали зв'язку з рф та її ЗМІ. Потрібно дивитися інформацію в офіційних джерелах.

Також потрібно вміти відділити коментар від факту. Це ми бачили в першому прикладі. Де коментар використали в якості факту. Запам’ятайте, коментар завжди має оціночне судження або емоційне забарвлення.


Немає коментарів:

Дописати коментар