Авторка: Тетяна Мельник
Іншою проблемою є неможливість вчених орнітологів проводити наукові дослідження та дбати про птахів. З початком воєнних дій багато територій, на яких проживають птахи, опинились в зоні мінування. Як наслідок, українські орнітологи не мають можливості спостерігати та вивчати птахів так, як робили це раніше. Краматорський орнітолог Максим Височин в інтервʼю для “Еко.Район” розповів про перерву в моніторингу і дослідженнях птахів: “Заплановані експедиції у різні куточки Донеччини, Харківщини та Луганщини скасовані. Навіть не уявляю, коли можна продовжити роботу там. Мабуть, не один рік території розміновуватимуть і повноцінно вивчати птахів на цих ділянках буде небезпечно ще кілька десятиріч”. Також він наголосив, що воєнні дії відлякують птахів, змушують їх шукати нові місця гніздування, а отже існує шанс, що деякі види пернатих вже ніколи не повернуться на наші території.
Зменшення популяцій птахів на теренах України несе в собі багато загроз, зокрема й економічних. До прикладу, птахи харчуються природними шкідниками, які заважають росту дерев. Таким чином різке зменшення кількості пернатих призведе до меншого приросту ділової деревини. Крім того, дослідники з Львівського національного університету Ігор Шидловський, Вадим Жуленко, Йосиф Царик у своїй статті “Війна і птахи” стверджують, що війна змушує людей більше покладатись на природні ресурси та, часом, полювання. З їхніх слів “Підвищений попит на дику природу у військовий часто супроводжується послабленням захисту навколишнього середовища або правоохоронних заходів”.
Повномасштабна війна Росії проти України та її наслідки на екологію і, зокрема, птахів демонструє жахливу загарбницьку жорстокість. Сотні тисяч пернатих вже постраждали від воєнних дій, проте підрахувати справжні збитки до закінчення війни та деокупації територій неможливо. Орнітологи та працівники природних парків роблять усе, що в їхніх силах, щоб підтримувати птахів у цей складний період.
Немає коментарів:
Дописати коментар