Як почати розводити свиней? А також поради і лайфхаки.
Споживання свинини під час війни впало до 11-12 кг на людину з 14,5-15 кг/рік. Такий спад свідчить про низьку купівельну спроможність українців та високі ціни. Немало важливим фактором є поступове зменшення імпорту свинини. У 2012-2013 роках Україна була в ТОП-10 світових імпортерів свинини, а з кризою 2014-2015 років імпортування поменшало в рази. Проте Україна імпортування продовжує. Головними постачальниками свинини є Польща, Бельгія, Нідерланди, Данія, Канада, ОАЕ.
Станом на 1 травня в Україні налічується 5,1. млн голів свиней. З них 66,5% припадає на організоване виробництво в промислових підприємствах. За 2023 рік виробництво свинини збільшилося на 28%. Це значно покращило ситуацію на внутрішньому ринку. А асоціація “М’ясна галузь” розробила програму “Нове свинарство - 2050”, що передбачає чотирикратне збільшення поголів’я свиней, яке може дозволити експорт української свинини.
Тож ми вирішили написати кілька порад для початківців у вирощені свинини в домашніх умовах.
Ілларіонов Віктор вже 23 років розводить свиней удома. «У мене не було кому розповідати всі тонкощі розведення свиней, тож самому доводилося по крупицях збирати цінну інформацію, яка допомагає мені тримати свиней і таким чином заробляти на хліб»– говорить чоловік. Віктор розповів, як почати розводити худобу і що для цього потрібно.
З чого почати?
Пан Віктор зазначає, що якщо ви плануєте розводити свиней у домашніх умовах, то краще брати представників із більшою сумішшю порід. Новачку радять для початку розводити універсальні або беконні породи свиней. Ця порада ґрунтується на правилі - чим чистокровніша свиня, тим складніше за нею доглядати, також додається більший ризик захворювань.
Здобувши досвіду на відгодівлі цих порід, з часом перейти до розведення.
Свиноматку потрібно вибирати за такими критеріями:
Не менше 8 місяців віку.
Від 120 кілограм.
Не менше 12 сосків.
Всі ці фактори можуть суттєво вплинути на роди та кількість поросят.
Слід зазначити, що методи запліднення майже в одній ціновій категорії.
Які є нюанси?
Якщо ви вирішили завести хряка для запліднення, то вам не слід тримати його в себе довго, адже їх м’ясо потім тяжко продати через жахливий запах і таку ж якість мяса й сала. Проте цього можна уникнути, якщо кабанів простерилізувати ще у віці поросяти. Не слід зводити хряка з худою, порівняно із ним, свиноматкою, адже він може задавити її своєю вагою.
Свиноматка може бути готовою до нового запліднення вже через 5 днів після пологів. Це можна помітити по її поведінці: впертість, відмова від їжі або буйна поведінка із вересками. Проте процес відновлення після пологів може затягнутися й на місяць. «У моєму досвіді зустрічалися свині, які вагітніли майже одразу після своїх пологів, але була й така, що набралася сил ще місяць, в таких випадках я раджу зачекати».
Чим краще годувати свиней?
«Я годував свиней різним: кукурудза, пшениця, бобові, макуха, але різниці суттєвої не помітив. Зараз мої свині їдять макуху з пшеницею та горох. В СРСР свиней взагалі годували помиями та знежиреним молоком, і м’ясо було чудовим» – згадує пан Віктор.
Господар наголошує, що якщо ви вирішили годувати свиней кукурудзою, то за кілька місяців до забиву краще змінити харчування, інакше сало буде жорстким.
Зазначив, що однієї крупи буде недостатньо для харчування, адже потрібно додавати біовітамінні добавки, щоб вийшов повноцінний комбікорм. Кожен корм змішують у певних пропорціях, які можна знайти у книгах чи інтернет статтях.
Наразі існує безліч посібників щодо вирощування свиней, ми лише надали загальні лайфхаки, які б полегшили розведення.
Ілларіонов Віктор надав нам цінну інформацію, яка допоможе впевнено стартувати у вирощені худоби. Нагодуйте смачний м’ясом своїх родичів та інших охочих його придбати! Бажаємо успіхів у починаннях.
Немає коментарів:
Дописати коментар