Интернет реклама УБС

14.10.24

Історія друкарства та популярність книги зараз

Авторка: 
Арина Ілларіонова


Етруська золота книга

Найдавніша книга світу

  Найдавнішою книгою вважається Етруська золота книга. Її знайшли в Болгарії в 20 столітті. Після підтвердження автентичності вияснилося, що вона вироблена в 600-х роках до н.е. Складається з шести золотих пластин скріплених між собою.

Давні форми зберігання інформації

  Папірус – це не лише назва давніх єгипетських книг, а й рослина, з якої їх робили. З довгих стебел цієї рослини виготовляли папірусні листи, на яких писали за допомогою тонких тростин та натуральних барвників. Зазвичай текст писали чорним, а перше слово кожного абзацу виділяли червоним. Зберігали такі сувої у спеціальних чохлах зі шкіри чи дерева.

  На Русі писарі використовували дерев'яні дощечки та бересту, в Індії – шкіру тварин, а в Китаї, до винаходу паперу, – бамбукові листи. Одним із найвідоміших зразків китайської книги на бамбуку є «Алмазна сутра» 868 року. Цікаво, що текст цієї книги віддрукований за допомогою гравюр.

Початок друкарства

  Єдиної історії створення друкарства немає. Голандці наолошують, що винахідником є Лоренц Янсен, який у 16 ст випадково зробив винахід.

  Бельгійці говорять, що першим друкарем був Жан Брітто — португальський єзуїтський священик-місіонер.

  Французькі вчені говорять про Прокопа Вальдфогеля, який у 1444–1446 роках винайшов друк з 48 металевими літерами та додатковими інструментами. 
 Проте найпоширенішою історією є: Йоганн Гутенберг - німецький першодрукар, який винайшов друкарський верстат і вдосконалив ксилографію. Раніше на дерев’яних дощечках спочатку писали й малювали, а потім вирізали, надаючи дителям опуклість. Потім намазували фарбою і відтискали на папері. Йоганн почав розрізати ці дошки, роблячи рухомі літери. Презентація друкарського верстату відбулася 1440 році.

  Згідно з записами, у 1470 році вже існувало 17 друкарень, у 1490 році їх було понад 200.

 Цим способом друку користувалися до 1886 року, доки його не замінила набірна машина Linotype.

  Лінотип винайдений 1884 німецько-американським інженером Оттмаром Мергенталером. Друкарська машина відливала набір цілими рядками. А згодом за допомогою електронної машини на лінотипі  можна було надрукувати 400 знаків за секунду. Цей апарат повністю змінив світ друкарства.

Український літературний ринок зараз

  Серед різновиду дозвілля читання займає п’яте місце. 31% українців взагалі не читає книги. Проте такі числа не заважають відчизняним друкарствам розвиватися. В 2017 році тільки «Клуб сімейного дозвілля» надрукував 11 млн. примірників. 

 Український літературний ринок швидко розвивається. А голодних до читання людей стає чимдуж більше. Це не може не тішити.

Немає коментарів:

Дописати коментар