Интернет реклама УБС

28.12.24

Нечитун: Чому зникає бажання читати і як повернути любов до книг

Авторка: 
Софія Топоркова

  Що це взагалі таке? Багато хто про нього говорить та мало хто каже про причини та способи вирішення проблеми. В цій статті я зібрала можливі причини появи такого стану та способи вирішення.

  Нечитун – це стан коли читання, яке зазвичай приносило задоволення, стає важким та небажаним. Це коли абсолютно не хочеться брати до рук книгу, ви можете відчувати апатію до історії  навіть якщо вона цікава або вже довго чекала своєї черги. Іноді знається, що хочете зануритись у сюжет, але як тільки ви берете до рук книгу, це бажання та ентузіазм зникає.

Чому це може виникати?

  Одна з причин такого стану може бути – книжка, яка вам не дуже сподобалась та ви читали її через силу, адже вам не хотілось закидати та залишати історію незакінченою. Сюжет вас ніяка не зачепив, завдався затягнутим, персонажі були нецікавими або стиль автора вам не сподобався, але ви все одно продовжували читати. Адже, можливо, у вас виникало бажання вже «дотиснути» історію чи можливо, ви сподівались, що вже за декілька сторінок стане цікавіше. У таких випадках, краще відкласти книги на потім або зовсім залишити її. Читання має приносити задоволення, а не бути обов’язком чи примусом.

 Зокрема причиною може бути перенасичення від історій, якщо ви переключаєтесь між історіями, не даючи попередній історії залишити «приємний після смак» чи час на роздуми. Інколи потрібно робити паузи, щоб сюжет книги зайняв своє місце у вашому рейтингу та вашій свідомості. Постійний потік історій, особливо якщо вони насичені сюжетом чи емоційно, може призвести до перенавантаження та читання може втрачати свою чарівність.

 Високі очікування, які себе не справдили, також часто стають причиною нечитуна. Буває що ви очікуєте від книги чогось неймовірного та вражаючого, але реальність цьому не відповідає. Це призводить до розчарування, після чого важко знайти нову історію, яка дійсно сподобається.

 Також, якщо читання стало вашою рутиною та перетворилась на автоматичну звичку, процес може втратити свою новизну та привабливість. Час від часу треба робити перерви на інші хобі чи активності, щоб порушити цю рутину.

Що робити з таким станом?

 На мою думку, у такі періоди краще перемкнутись на легкі та короткі історії. Вдалим варіантом можуть стати дитячи чи підліткові книжки, адже такі історії пишуть легко та з насиченим сюжетом, щоб затримати увагу. 

 Також можна спробувати книжки та жанри, які гарантовано вам сподобаються. Наприклад, якщо вам подобаються детективи, спробуйте взяти історію автора з яким ви вже знайомі чи книжку в якій ви впевнені, що вона гарантовано вам сподобається. 

 Не змушуйте себе дочитувати книгу, яка вам не подобається. Якщо вам не подобається книга – відкладіть її. Немає нічого поганого в тому, щоб залишити історію незакінченою. У таки моменти важливо дати собі час відпочити. Часто найкращий спосіб подолати нечитун – просто почекати, коли знову з’явиться бажання читати. Проводити більше часу без читання, для подолання цього стану достатньо відволіктись на інші заняття. 

  Спробуйте змінити формат, якщо традиційне читання вже не приносить задоволення та приїлось, спробуйте альтернативні формати:

 Аудіокниги – може стати справжнім спасінням у такому стані, під час прогулянок чи домашніх справ можна продовжувати слухати книги та насолоджуватись історіями. 

  Комікси, журнали та ілюстровані видання – візуальний формат робить читання легшим і динамічним. Завдяки поєднанню тексту й зображень, такі видання створюють унікальний досвід, який залучає різні типи сприйняття та дозволяє зануритися в історію без надмірних зусиль. Вони не лише допомагають повернути інтерес до літератури, а й дарують естетичне задоволення, змушують посміхнутися чи задуматися. У такі періоди важливо дозволити собі читати легке та захопливе, не ставлячи перед собою високих вимог. 

 Але головне пам’ятати, що читання це процес задоволення та воно повинно приносити приємні емоції. Немає нічого поганого в тому, щоб зробити паузу або обрати легші, візуальні формати, які допомагають знову закохатися в книги. Читання – це не змагання, а подорож, яка повинна бути комфортною та приємною. Дозволяйте собі насолоджуватися цим процесом у своєму темпі.

Немає коментарів:

Дописати коментар