Интернет реклама УБС

28.11.15

Боєць XXI століття: комплексний захист і рухливість

Протягом майбутніх 15-20 років прогнозується висока ймовірність продовження збройних конфліктів і локальних війн. У них міжнародними терористичними організаціями можуть застосовуватися нетрадиційні, асиметричні форми і способи бойових дій. У боротьбі з екстремістами віддається пріоритет невеликим підрозділам, особовий склад яких повинен мати сучасний, якісний індивідуальний захист.

Аналіз сучасних загроз національній безпеці України свідчить, що ліквідація, наприклад, різного роду незаконних формувань буде здійснюватися, як правило, в ході автономних операцій дрібних тактичних підрозділів (тактичних груп), розосереджених на великій території. Причому їх особовий склад повинен мати зброю і спорядження, що сприяють досягненню успіху.

Існуюче екіпірування українського бійця не вповні відповідає сучасним технічним вимогам, що відображає нові погляди на проведення військових і спеціальних операцій. Багато з її елементів на низькому рівні за тактико-технічними характеристиками і технологією виготовлення. У номенклатурі відсутній ряд необхідних елементів, маса носимої частини надто важка. При цьому перевищення оптимального навантаження на тіло військовослужбовця досягає 40 відсотків з дисбалансом вагового навантаження по вертикальній осі в середньому на 30 градусів, що викликає швидку стомлюваність особового складу та знижує його боєздатність.

Досвід інновацій

При розробці способів забезпечення інтегрованої живучості солдата XXI століття на перший план висуваються вимоги по обмеженню масогабаритних характеристик підсистем і організації необхідно можливої ​​рухливості. Вимоги по живучості передбачають оснащення бійця складними засобами захисту від куль малого калібру і легких осколків. Особливий наголос повинен робитись на поліпшення захищеності від останніх. Саме вони, як показує досвід локальних збройних конфліктів останнього часу, завдають близько 80 відсотків поразок військовослужбовцям.

Повинна бути відпрацьована перспективна система інтегрованого устаткування й оснащення для солдата і бойових груп. Комплекс повинен складатися із загального та спеціалізованого обладнання, склад якого варіюється залежно від функцій і виконуваних завдань (командир підрозділу, стрілок, піхотинець з легким гранатометом). Загальне обладнання і оснащення включають в себе бойовий одяг, обладнання на голові і бойової жилет.

Бойовий одяг - інтегрований, модульний повинен забезпечувати хіміко-біологічний та радіаційний (ХБР) захист, захист від вогню і осколків з необхідними інтерфейсами для посиленої балістичного захисту і для допоміжного обладнання (наприклад рюкзака). 

В даний час розроблений відділом сухопутних операцій Австралійського центру оборонних досліджень і технологій захисний костюм, виконаний з матеріалу, що запобігає скупченню в просторі під одягом теплого повітря.

У цьому костюмі між зовнішнім і внутрішнім бавовняними шарами знаходиться шар сферичних частинок вугілля, абсорбуючий пари і тверді частинки. У ході тестів при температурі повітря до 40 градусів Цельсія працездатність військовослужбовців, що використовували це захисне спорядження  була порівнянною з працездатністю солдатів в стандартній (з бавовняних волокон) бойовій формі одягу.

Перспективний комплект бойового спорядження британського піхотинця включає захисний костюм Сrusader 21, зброю та електронні прилади, створювані в рамках програми «Перспективні технічні засоби бойового спорядження піхотинця» (Р15Т).

Компаніями Dupont, Аrvill Textiles і Вlucher GmbН спільно створений матеріал Nоmех Dеltа. Він включає шар легкої тканини Dеlta С і шар сферичних частинок активованого вугілля (технологія Saratoga). Костюм з даного неламінованого матеріалу забезпечує захист від отруйних і радіоактивних речовин, бактеріологічних засобів, запобігає накопиченню в просторі під одягом надлишкового тепла і поту. Крім Великобританії він проходив польові випробування у Німеччині, Нідерландах, Норвегії, Швеції та Швейцарії.

Шолом виконує функції балістичного і ХБР-захисту. Елементи балістичного захисту легко демонтуються. На шоломі встановлюється відеомодуль для ведення спостереження в нічних умовах або управління стрільбою за допомогою спеціального пристрою. Бронежилет солдата зможе автоматично оцінювати ландшафт і в залежності від обставин міняти колір, забезпечуючи належний камуфляж. Він буде реагувати на температуру повітря і створювати бійцеві відповідний мікроклімат. Система отримання-передачі інформації військовослужбовцям представлена ​​персональним комп'ютером, комплектами для зв'язку (аудіо, обміну даними, відео), модулем управління стрільбою і навігації. Комплект медичних датчиків видає інформацію про стан здоров'я солдата.

Боєць також матиме мініатюрні датчики, здатні виявляти небезпечні концентрації бойових отруйних речовин (БОВ) в повітрі і брати їх проби. Якщо військовослужбовця вразять елементи балістичної зброї, медики зможуть визначити, яку кількість крові він втрачає. Навіть у темряві їм вдасться виявляти поранених: вони побачать їх на своїх екранах, пов'язаних з супутниковою системою глобальної орієнтації.

Технологічний інститут в Атланті на замовлення Пентагону розробив особливу бавовняну майку для американських солдатів і офіцерів, що складається з декількох шарів високотехнологічного волокна і забезпечену електронними пристроями, що дають можливість зробити точну локалізацію поранень. Найтонші мікрофони завбільшки з волосся дозволяють визначити по виробленому шуму характер ранячого агента в організмі. Відповідні дані передаються в комп'ютер, який встановлює, які органи і кістки вражені, і пропонує належні лікувальні заходи.

У натільній білизні солдата майбутнього передбачається монтувати мікродатчик, що фіксує частоту його пульсу і рівень стресу, який відчуває боєць. Система кліматичного кондиціонування повинна діяти так само, як в костюмах для астронавтів. У шолом буде вставлено трубочку, що забезпечує водопостачання. Через пов'язку на руці військовослужбовця в його шкіру і далі в кровотік стануть надходити вітаміни та інші поживні речовини, необхідні для підтримки нормальної діяльності організму в бойових умовах. Дещо з перерахованого спорядження вже готове до випробування, дещо знаходиться в процесі виробництва.

Повинні з'явитися такі, що відповідають сучасним вимогам транспортно-розвантажувальні системи жилетної компоновки, рейдові рюкзаки, а також елементи, призначені для підтримки життєдіяльності військовослужбовців у польових умовах.

Незважаючи на поліпшення захищеності особового складу від вражаючих елементів балістичної і холодної зброї, проблема фізіологічної переносимості повного комплекту бойової індивідуальної екіпіровки (БІЕ) і його окремих елементів залишається невирішеною. В першу чергу слід зазначити, що масові характеристики бойового комплекту екіпіровки перевищують допустимі значення і істотно перевершують фізичні можливості середнього військовослужбовця, що з неминучістю позначається на його боєздатності.
Є проблема відповідності фізіолого-гігієнічних характеристик окремих елементів екіпіровки, зокрема одягу, взуття, бронежилетів, кліматичним умовам і характеру військово-професійної діяльності при їх експлуатації. Так, зимові костюми мають велику масу. Черевики важкі і незручні. При їх використанні виникають потертості і втомлюються ноги.

Вимагають значного поліпшення конструкція і теплозахисні характеристики зимових рукавиць (рукавичок). Застосування штатних бронежилетів масою сім-вісім кілограмів в умовах нагріваючого мікроклімату та інтенсивної фізичної роботи обмежена 100-120 хвилинами внаслідок наростаючого перегрівання організму, в той час як тривалість виконання аналогічної фізичної роботи без засобів індивідуального бронезахисту (СІБЗ) становить у середньому 160-170 хвилин. Використання повного комплекту бойової індивідуальної екіпіровки, включаючи СІБЗ і носиме озброєння, в даних умовах можливо протягом не більше 75-80 хвилин.

Враховуючи сучасний характер і перспективи розвитку носимого озброєння вітчизняного виробництва, слід виділити основні завдання військової медицини в інтересах збереження здоров'я, підвищення боє- і працездатності військовослужбовців в процесі експлуатації індивідуальної екіпіровки. Ліквідацію відставання за індивідуальною захист військовослужбовців необхідно почати зі наступних заходів:

- Розробити єдині медико-біологічні критерії оцінки захисних характеристик і фізіологічної переносимості комплектів індивідуальної екіпіровки (КІЕ) військовослужбовців;
- Сформулювати медико-технічні вимоги до перспективних КІЕ;
обгрунтувати вимоги до випробовувального устатковання (у тому числі до сучасних випробувальних стендів за оцінкою фізіолого-гігієнічних, ергономічних і захисних характеристик екіпіровки) для проведення досліджень КІЕ та їх елементів.
- Далі повинні слідувати етапи безпосереднього створення екіпірування і відповідного наукового забезпечення цього процесу: дослідження захисних характеристик і фізіологічної переносимості новостворюваних та модернізованих табельних зразків, визначення перспективних напрямків оптимізації захисних, ергономічних характеристик окремих елементів екіпіровки і фізіологічної переносимості комплектів бойової індивідуальної екіпіровки військовослужбовців в цілому.

Останній напрям включає застосування модульного принципу при розробці зразків, що складаються з взаємопоєднуючих елементів, використовуваних в залежності від кліматичних умов і особливостей професійної діяльності;
- Створення зразків військової одягу, в тому числі натільної білизни, з терморегулювальними властивостями; підвищення теплоізолюючих характеристик зразків зимового військової одягу і взуття; підвищення ефективності виведення ендогенного тепла і вологи з підодежного і внутрішньовзуттєвого простору на основі застосування матеріалів мембранного типу і додаткових вентилюючих пристроїв (жилети, вставки, клапани); профілактику або зниження тяжкості травматичних ушкоджень організму військовослужбовців на основі застосування в елементах екіпіровки сучасних спінених полімерів і різних просочень; розробку та впровадження в практику навчально-бойової діяльності військ різних технічних пристроїв, наприклад екзоскелетів, на основі біомеханічних параметрів людини з метою ефективного збільшення м'язової діяльності при рухах.

Головним напрямком розробок є військове застосування екзоскелетів. Мета - створення броні, яка поєднала в собі вогневу міць та бронювання танка, рухливість і швидкість людини, і в кілька разів збільшує силу того, хто використовує екзоскелет.

Екзоскелет Soft Exosuit

DARPA, Агентство передових оборонних дослідницьких проектів вирішило підтримати зусилля американських інженерів шляхом виділення Інституту Вісса 2,9 мільйона доларів в рамках програми Warrior Web.

Нинішня версія Soft Exosuit дуже схожа на «розумний» одяг, який можна носити як штани. Новий екзоскелет імітує рухи м'язів і сухожиль при ходьбі. Це можливо завдяки ременям, закріпленим в потрібних місцях навколо ніг і оснащених гнучкими датчиками. Вся конструкція управляється малопотужним мікропроцесором.
Оскільки програма DARPA Warrior Web спрямована на пошук нових технологій, здатних запобігати травмам солдатів, Soft Exosuit має використовуватися у військових цілях. 
Армія США прийме на озброєння екзоскелети новітнього зразка. Тестування подібної технології проводилося вже неодноразово, однак костюмів такого рівня публіці ще не демонстрували.

Військові США протестували новий екзоскелет TALOS (Tactical Assault Light Operator Suit). Її оператор отримає можливість не тільки переносити вантаж, у 17 разів перевищує його власну вагу, але і стане набагато більш мобільним.
Очікується, що TALOS забезпечить користувача додатковим рівнем захисту. Про появу на костюмі систем озброєння інформації в даний момент немає.


Розробка в США перспективного індивідуальної зброї та екіпіровки

Американські військові фахівці з кінця 80-х років займаються дослідженням найбільш перспективних шляхів нарощування бойового потенціалу військ за рахунок різкого збільшення бойових можливостей і здібностей окремої військовослужбовця. Спочатку роботи велися в напрямку вдосконалення вже наявних індивідуальної зброї та екіпіровки.
У 1993 році була затверджена програма Soldier Modernization Plan (SMP). Від усіх попередніх вона відрізнялася комплексним підходом до вирішення даної проблеми, що полягає в забезпеченні повної сполучності всіх розроблюваних систем, підсистем і компонентів індивідуального зброї та екіпіровки з метою їх об'єднання в перспективний бойовий комплекс піхотинця (ПБКП).
У сухопутних військах загальне керівництво і координація діяльності всіх виконавців, які займаються даною проблемою, покладені на командування матеріально-технічного забезпечення сухопутних військ. Крім того, для визначення тактико-технічних вимог до ПБКП створена робоча група TSM-Soldier, а для керівництва і контролю проведених НДДКР - група PM-Soldier.
За поглядами американських фахівців, засоби ураження, зв'язку і управління, а також забезпечення виживання, живучості та мобільності мають вирішальний вплив на здатність військовослужбовця своєчасно і якісно виконувати поставлені перед ним завдання. Тому роботи по створенню ПБКП ведуться за п'ятьма основними напрямками.
Розробка перспективних засобів ураження в ближньому бою для піхотинця XXI століття - один з ключових напрямків у реалізації програми SMP. Крім власне зброї, вони включають засоби розвідки і управління вогнем, різні боєприпаси. До засобів ураження нового покоління пред'являються такі вимоги: забезпечення виявлення, класифікації, визначення координат і поразки одиночної або групової цілей (у тому числі броньованої) вдень і вночі, а також в умовах обмеженої видимості; можливість супроводу цілі і коректування вогню.
В даний час роботи в цій області ведуться в рамках відповідних підпрограм. Так, за підпрограмою OFSA (Objective Family of Small Arms) створюється комплект озброєння ближнього бою, а по IS (Integrated Sight) - універсальний приціл для зброї, інтегрований з лазерним далекоміром, індивідуальним комп'ютером і системою ідентифікації цілей.

Роботи над індивідуальними засобами управління і зв'язку (СУС) включають НДДКР зі створення індивідуальних обчислювальних засобів та засобів радіозв'язку.
До перших ставляться такі вимоги: сопрягаємість з системами зв'язку та навігації; прийом, обробка та видача інформації в автоматичному режимі; можливість інтеграції прицілу зброї з дисплейної маскою і відстеження змін бойової обстановки; посилення індивідуальних аудіовізуальних здібностей піхотинця; ведення функціонального контролю та діагностики всіх підсистем, що входять в ПБКП. Індивідуальні обчислювальні засоби включають процесор, дисплей, пристрій введення інформації, засоби навігації.
Маса базового процесора з батареєю живлення і периферійними пристроями не повинна перевищувати 0,5 кг. Іншими визначальними параметрами будуть його функціональні можливості, вартість і споживана потужність. Застосування високошвидкісних мікропроцесорів дозволить використовувати більш досконале програмно-математичне забезпечення і більше число периферійних пристроїв, проте вимагатиме збільшення потужності, що, у свою чергу, призведе до зростання маси, а також до подорожчання.
Дисплей може розміщуватися на касці, зап'ясті або на самому процесорі. Зокрема, розглядаються два типи дисплеїв, змонтованих на касці. Дисплей, що відображає інформацію на склах окулярів або на прозорому захисному особистому екрані, дозволяє військовослужбовцю бачити реальну обстановку крізь її комп'ютерне зображення. Перевага його полягає в тому, що він не закриває поле зору, недолік - порівняно великі маса, вартість і складність використання. Непрозорий дисплей закриває частину поля зору, але дозволяє діяти при малих кутах його нахилу. Планується проведення додаткових ергономічних досліджень для вибору найбільш відповідного типу дисплея.
Як пристрій введення інформації пропонуються джойстики або трекболи, змонтовані на процесорі, однак більш перспективними можуть стати засоби введення інформації за допомогою голосу. В даний час фахівці вивчають можливість застосування для цих цілей мікрофона, що розміщується у вушній раковині. Він створює менше перешкод, ніж мікрофон, встановлений на касці, сприймаючи людський голос за допомогою вібрацій кісткової структури голови, і практично повністю відсікає зовнішні шуми. По всій імовірності, в ПКПБ входитимуть засоби введення інформації, поєднання яких має визначатися конкретним завданням і ситуацією.
Приймачі глобальної радіонавігаційної системи в цілому забезпечують навігацію, проте вивчається питання про застосування шагомірів і мініатюрних датчиків прискорень.
Крім основних, передбачається використання ряду периферійних пристроїв, які інтегруються з індивідуальною ЕОМ:
- Датчики, що забезпечують контроль за фізіологічним станом військовослужбовця в ході бойових дій для підтримки оптимального темпу (командування матиме узагальнену інформацію про медичний стан);
- Звукові датчики, що попереджають про небезпеку за межами діапазону чутності людини;
- Відеокамера або прилад нічного бачення, за допомогою яких зображення в цифровому вигляді передається командиру відділення;
- Індивідуальні пристрої виявлення мін, що використовують принцип нелінійної радіолокації, або ІЧ датчики другого покоління.
До складу індивідуальних засобів радіозв'язку (ІЗС) входять: двоканальна радіостанція малої потужності (дальність дії 650 - 1300 м) для забезпечення зв'язку між військовослужбовцями в бойовому порядку відділення; двоканальна радіостанція великої потужності (1300 - 5000 м) для зв'язку в бойових порядках взводу і роти; пристрої, що керують одночасно двома радіомережами. Крім того, ІЗС повинні забезпечувати передачу інформації по каналах мережі <Езер НЕТ>, володіти високою перешкодозахищеністю, надійними засобами закриття інформації, бути сумісними з іншими бойовими радіомережами. Вони передаватимуть як мовну, так і графічну інформацію. Хоча головне призначення ІЗС - забезпечення зв'язку всередині та між підрозділами, передбачається можливість підключення їх до перспективних баз даних, що містять типові сценарії бойових дій.
Фахівці вивчають різні технічні підходи для вирішення цих завдань. Незважаючи на те що дані дослідження далекі від завершення, можна зробити наступні висновки. Зв'язок усередині відділення швидше за все буде будуватися за так званою мережевою топологією: кожен військовослужбовець зможе мати зв'язок з іншим військовослужбовцям підрозділу, що сприяє підтримці взаємодії в умовах пересіченої місцевості. Взаємодію між підрозділами передбачається забезпечувати через вузол зв'язку і обмежувати тільки передачею даних. Не виключено, що ІЗС військовослужбовця будуть виконані у вигляді спеціальної плати, встановленої в персональній ЕОМ.
Частотний діапазон ІЗС не визначений, оскільки потрібно враховувати багато факторів (умови поширення радіохвиль, завантаженість діапазону, поділ частот і мереж радіозв'язку, а також мовну і графічну інформацю, пропускну здатність, сумісність, радіус дії, вартість і т. д.). У стадії опрацювання знаходяться питання захисту інформації, комп'ютерної безпеки, взаємовпливу мовної і графічної інформації, роботи в дуплексному режимі, підзарядки джерел живлення, створення пристроїв автоматичної передачі інформації, радіоелектронної боротьби, конструкції антен і їх розміщення на військовослужбовця, забезпечення сумісності в умовах високої насиченості поля бою ІЗС.
В даний час зв'язок у відділенні здійснюється сигналами: голосом і руками. ІЗС дозволить військовослужбовцям діяти без втрати контакту і керованості на більшій відстані один від одного. Текстова інформація вводиться в комп'ютер через інформаційну мережу. Крім того, збільшиться швидкість обміну даними за рахунок формалізованих повідомлень, що викликаються за допомогою ключових слів. За допомогою цифрової фотографії солдат зможе продемонструвати своєму командиру, що знаходиться в його полі зору. Кожен вид зв'язку має свої переваги, обумовлені доступною шириною спектру і типом інформації, що підлягає передачі. Багатофункціональна ІЗС дозволить передавати дані з поля бою в реальному масштабі часу.
Засоби забезпечення виживання. Американські фахівці під виживанням мають на увазі здатність військовослужбовця забезпечувати особисту життєдіяльність в бойовій обстановці, яка залежить насамперед від рівня підготовки, адекватного харчування, медичного забезпечення та одягу.
До НДДКР, за даними проблемам активно залучається командування медичних досліджень і розробок сухопутних військ США. Досліджуються і оцінюються адекватність раціонів харчування військовослужбовця в надзвичайних умовах, біофізична витривалість організму в нових тканинних матеріалах, фізіологічні переваги індивідуальних мікрокліматичних систем, вплив шумів і вибухової хвилі при стрільбі з різних видів зброї, процеси перегрівання тіла при тривалому носінні протихімічного одягу і т. д.
Медичні дослідження дають також можливість скоротити втрати від впливу хімічної і біологічної зброї шляхом застосування захисних препаратів і вакцин. Препарати від такої зброї і різних хвороб у вигляді полівакцин, розробляються на основі новітніх досягнень в біотехнології, що дозволяє домогтися високої ефективності профілактики та лікування.
Основний критерій забезпечення виживання військовослужбовця - його здатність протягом 3 діб брати участь у бойових діях без додаткового постачання витратними матеріалами. Одним із шляхів досягнення цієї мети є створення в рамках відповідних підпрограм висококалорійного (більше 3000 ккал) добового раціону харчування, індивідуальної системи очищення води, в тому числі і морської, а також портативного джерела електроживлення.
Засоби забезпечення живучості роблять військовослужбовця стійким до впливу засобів ураження противника, хвороб і несприятливого навколишнього середовища. Вони включають засоби радіаційної, хімічної і біологічної розвідки, захисту, знезараження, а також системи кондиціонування (обігріву), шумозахисту, зниження оптичної, теплової та помітності радіолокації, термо- і балістичного захисту, пристрої ідентифікації цілей, виявлення мін. До них пред'являється ряд вимог, основні з яких: малі масо-габаритні характеристики і споживана потужність; сполучність з іншими підсистемами; висока ефективність; відсутність впливу на бойові здібності військовослужбовця.
Засоби радіаційної, хімічної і біологічної розвідки, захисту та знезараження повинні забезпечувати виявлення реагентів, можливість безперервного перебування в засобах індивідуального захисту не менше 12 год, багаторазове їх використання.
Засоби балістичного захисту повинні бути на 25%. легше існуючих зразків і захищати від ураження вогнем стрілецької зброї з імовірністю 0,9.
Завдання термозахисту - протистояти полум'ю з вогнемету, горінню фосфору, забезпечувати можливість перебування в палаючих будівлях і бойовій техніці.
Мобільність - здатність військовослужбовця швидко пересуватися в ході бою в різних умовах - планується забезпечити за рахунок значного зниження масо габаритних характеристик систем, підсистем і компонентів, що входять в ПБКП.
Головним результатом стане створення якісно нових модульних інтегрованих багатофункціональних систем, зведених у єдиний комплекс. Те, що знаходиться в даний час на озброєнні спорядження і екіпірування військовослужбовців буде замінені новими засобами: поразки - 5,56-мм автоматична гвинтівка М16А2 і A3, 5,56-мм карабін М4А1, 9-мм пістолет МП, ІЧ приціл PAQ-4A, 5, 56-мм кулемет М249, 7,62-мм снайперська гвинтівка М24, підстовбурний гранатомет для карабіна М4, термопріцел AN / PAS-13; зв'язку і управління - портативна УКХ радіостанція, що забезпечує роботу в дуплексному режимі; забезпечення живучості - індивідуальна система очищення води, комплексний бронежилет, протигаз М40, легка каска, система захисту слухових органів, екран на каску для оберігання особи від дрібних балістичних тіл і лазерних променів, легке захисне обмундирування; забезпечення виживання - легке водонепроникне обмундирування, індивідуальна система мікроклімату, універсальні малогабаритні продовольчі раціони. Роботи з доведення характеристик даних засобів до необхідного рівня здійснюються з використанням нових технологічних напрацювань в рамках програми SEP (Soldier Enhancement Project).
Основою для програми SMP послужила програма TEISS (The Enhanced Integrated Soldier System - розробки аналогічного комплексу спорядження солдата), що передбачає створення індивідуального озброєння та екіпіровки військовослужбовця для дій на полі бою в пішому порядку. Головна мета обох програм - досягнення принципово нового рівня бойової ефективності, захищеності та автономності дій солдата на полі бою насамперед за рахунок оснащення його бойовими, що забезпечують і допоміжними системами нового покоління, інтегрованими в єдиний комплекс.
До засобів поразки американські фахівці відносять основне індивідуальне озброєння, засоби тимчасового виведення з ладу особового складу супротивника, а також активні і пасивні засоби протидії системам виявлення і поразки.
Забезпечуючі системи включають: захисний шолом з маскою-дисплеєм для відображення необхідної інформації; спеціальне обмундирування (комбінезон, рукавички, взуття), що захищає від куль, осколків, хімічної і біологічної зброї, запалювальних речовин, лазерного і мікрохвильового випромінювання, а також засоби, що підтримують оптимальний мікроклімат; малогабаритний індивідуальний комп'ютер; апаратуру навігації, зв'язку та розпізнавання <свій - чужий>; комплекс чутливих датчиків (оптичних, акустичних, теплових), що підсилюють і розширюють можливості людини з контролю за обстановкою на полі бою і сприяють підвищенню ефективності його дій.
Допоміжні системи - комплекс дистанційно керованих робототехнічних засобів різного призначення, призначених як для всебічного забезпечення військовослужбовця на полі бою, так і для вирішення завдань радіаційного, хімічного, біологічного та інженерної розвідки. Їх застосування має також забезпечити зниження кількості носимого солдатом озброєння (спорядження) та суттєве збільшення за рахунок цього тривалості його дій на полі бою.
З метою скорочення термінів виконання програми TEISS заплановано проведення низки перспективних технологічних досліджень, у тому числі по універсальному захисному комплекту солдата - SIPE (Soldier Integrated Protective Encemble). У ході робіт перевіряється можливість технічної реалізації складових елементів концепції TEISS і розробляються п`ять функціональних підсистем: озброєння - WS (Weapon Subsystem), багатофункціонального захисного шолома - IHS (Integrated Headgear Subsystem), індивідуального комп'ютера - ISC (Individual Soldier Computer), перспективного бойового обмундирування - ACS (Advanced Clothing Subsystem) і апаратури кондиціонування та енергопостачання - МСС / PS (Microclimate Conditioning / Power Subsystem).
Підсистема WS повинна включати комплект засобів ближнього бою OFSM (Objective Family of Small Arms), в які входять озброєння індивідуального призначення - OICW (Objective Individual Combat Weapon), групового - OCSW (Objective Crew Served Weapon) і самооборони - OPDW (Objective Personal Defence Weapon ), а також багатофункціональний приціл - IS (Integrated Sight). Роботи над їх створенням ведуться з урахуванням перспективних технологій і принципів, які не використовувалися раніше. Наприклад, вражаючу дію зброї планується підвищити на 30 - 50 % шляхом поліпшення балістичних характеристик зразків, оснащення їх лазерними вказівками та створення боєприпасів, споряджених мініатюрними детонаторами-датчиками і здатних вражати живу силу за укриттям.
Згідно тактико-технічним вимогам до індивідуальної зброї з прицілом і спорядженим магазином загальною масою не більше 5,45 кг (зрештою - 4,54 кг), вірогідність попадання в одиночну ціль на дальності 500 м повинна збільшитися на 50 % (90 %), А ефективність впливу по груповій цілі на дальності 1000 м - на 30 % (50 %). Маса зброї з прицілом не повинна перевищувати 3,4 - 3,6 кг.

В якості однієї з моделей розглядається 40-мм напівавтоматичний гранатомет з лазерним далекоміром, електронно-оптичним прицілом і керуючим мікрокомп'ютером. Розрахунки показують, що при допустимому значенні віддачі в момент пострілу задана ефективність зброї може бути досягнута при масі гранати 100 - 150 г, діаметрі 20 - 25 мм і початковій швидкості 115 - 155 м / с. Достовірність розрахунків перевірялася в процесі вибору оптимальних параметрів OICW на дослідному зразку 40-мм напівавтоматичного гранатомета фірми <Аероджет>, продемонструвавши задану ефективність ураження групових цілей при стрільбі на дальність 1000 м гранатами масою 140 г, що мають початкову швидкість 152 м / с.

Для групової зброї OCSW визначені наступні параметри: маса з верстатом і прицільними пристосуваннями не більше 17,2 кг, ефективна дальність стрільби по легкоброньованим цілям не менше 1500 м, по піхоті - 2000 м. Таким вимогам в цілому відповідає дослідний зразок 30-мм автоматичного гранатомета фірми <Аероджет>. Він має масу 19,5 кг, початкову швидкість гранати масою 150 г - 457 м / с. Імпульс віддачі в момент пострілу не перевищує цей показник у кулемета М2.
Координацію робіт зі створення перспективного озброєння WS здійснює науково -дослідний центр сухопутних військ США. 
Багатофункціональний захисний шолом IHS розробляється фірмою S-TRON, що має досвід створення спеціалізованого обладнання для сил спеціальних операцій США. Основний упор був зроблений на використання технологій, що забезпечують істотне підвищення візуальних, акустичних і комунікативних можливостей людини при більш високій захищеності його від лазерного і балістичного ураження. Новий шолом буде являти собою захисну каску з пристроєм амортизації і знімною маскою-дисплеєм для відображення необхідної інформації, апаратурою візуального контролю та посилення акустичних сигналів, системою комплексного захисту, радіостанцією, переговорним пристроєм і джерелом живлення.

Фахівці фірм ITT і S-TRON створюють апаратуру візуального контролю нового покоління. Вона матиме в 2 рази більшу чутливість, ніж ті, що перебувають на озброєнні, прилади. Новітні зразки приладів із зарядним зв'язком фірми <Тексас инструментс> і монітори на рідких кристалах фірми <Хьюджет> дозволяють здійснювати подвійне перетворення сигналів (оптичних в електронні і знову в оптичні видимого діапазону). Це дасть можливість адаптувати систему для конкретного військовослужбовця (шляхом настройки електронної схеми), регулювати яскравість і контрастність зображення, а також спростить перехід з однієї області оптичного діапазону в іншу (наприклад, з видимого діапазону в ІК і навпаки). Крім того, досягається високий ступінь захищеності органів зору від впливу випромінювань високої інтенсивності (у тому числі лазерного) за рахунок використання в електронній схемі обмежувача пікових значень вхідних оптичних сигналів.
У розробці апаратури підсилення акустичних сигналів існують два підходи. Фірма S-TRON припускає встановлювати знімні акустичні датчики по обидві сторони шолома в якості штучних вух. Це дасть можливість поряд з посиленням звукових сигналів визначати напрямок на джерело і його характер. Апаратура буде оснащуватися пристроями обмеження пікових значень вхідних акустичних сигналів, а при необхідності і її відключення (наприклад, в ході пересування на полі бою всередині БМП). Інший варіант передбачає розміщення на основному індивідуальному озброєнні додаткового високочутливого акустичного датчика, який за рахунок вузької діаграми спрямованості буде визначати місце розташування джерела звуку, що дозволить знищити його у разі відсутності оптичної інформації.
Індивідуальний комп'ютер ISC на базі процесора 386SX з жорстким диском на 80 Мбайт здійснює прийом, обробку та видачу на маску-дисплей даних від системи визначення місцеположення (свого і противника), наказів і розпоряджень командирів, сигналів від вбудованої системи перевірки технічного стану екіпіровки, а також обмін інформацією з військовослужбовцями свого підрозділу і командним пунктом (до роти включно). У комплекті, розробленому в рамках підпрограми SIPE, оператор для отримання потрібної інформації використовує ручну клавіатуру. Ставиться завдання автоматизувати цей процес шляхом подачі простих команд голосом (наприклад: <карта>, <місце>). Для програмного забезпечення комп'ютера будуть використовуватися комерційні пакети прикладних програм.
Перспективне бойове обмундирування ACS складається з броньованого захисного комбінезона, рукавичок, спеціального взуття з гетрами, рюкзака з викладкою і нижньої сорочки з пасивним охолодженням. Загальна маса нового обмундирування 7,6 кг, що на 27 відс. менше, ніж у стандартного. При його створенні використовувалися нові матеріали, що забезпечують високий ступінь захисту людського організму від основних видів поразки на полі бою (балістичного, хіміко-біологічного, термічного, акустичного та енергетичного).
В ході випробувань комплект зберігав свої функціональні характеристики при одноразовому впливі наступних вражаючих факторів: полум'я - 10 Вт / см2 протягом 3 с, світловий імпульс (аналогічний виникає при ядерному вибуху) - 42 Дж / см2 протягом 1 с, СО2 -лазер - 42 Вт / см2 протягом 25,7 с, доза ОР нервово-паралітичної дії - 10 мг / м2 протягом 36 ч.
Апаратура кондиціонування та енергопостачання MCC / PS складається з пристроїв примусового обдування і терморегулювання, фільтрів і компактних акумуляторних батарей підвищеної потужності. Нижче наведені результати розрахунку номінальних значень потужностей (Вт) основних систем перспективного бойового спорядження:
Багатофункціональний шолом:
 - Дисплей ............................ 4
 - Апаратура візуального контролю .... 0,075
 - Акустична апаратура ............ 10
 - Апаратура зв'язку ................... 0,2
Прицільні пристосування на зброї ... 7
Індивідуальний комп'ютер .............. 2,03
Навігаційне обладнання ............ 2,7
Апаратура кондиціонування .......... 200
Визначені також енергетичні потреби для ведення бойових дій малої і високої інтенсивності. У першому випадку при нормальному або холодному кліматі середня споживана потужність 55 Вт, пікова 125 Вт, загальні енерговитрати 1 325 Вт, тривалість дій 24 ч. У другому випадку при нормальному або жаркому кліматі ці показники становлять відповідно: 240, 375 і 2400 Вт, 10 ч . При розробці перспективних джерел живлення передбачається використовувати, технології кінця 90-х років, оскільки на сучасному рівні створення джерел, що відповідають заданим тактико-технічним вимогам, не представляється можливим.

Для виконання програми SMP було виділено 56 ,3 млн доларів.

Модернізація використання армії США робототехнічних систем в бою
Кеннет Роуз, американський генерал якось сказав: "Машини не втомлюються. Вони не закривають очі. Вони не ховаються під деревами, коли йде дощ, і вони не говорять .. не мають приятелів ... увага людська до деталей в караулі різко падає в перші 30 хвилин ... Машини не знають страху ".

Такими є лише деякі з переваг, які практичних виникнуть від використання робототехніки у війні. Тому не дивно, що військові дослідження зосереджені на тому, щоб роботи були більш автономними, часто з кінцевою метою заміни персоналу в небезпечних операціях і в тилу ворога.

Підготував О. Тур, О. Майстренко

Немає коментарів:

Дописати коментар