Интернет реклама УБС

05.11.24

Що таке атмосфера та як вона “хворіє”

Авторка:

Аріна

Ілларіонова




Екологічна катастрофа - це те,

що ми не можемо собі дозволити.

  Атмосфера - газова оболонка Землі, завтовшки 1000 км, що повністю огортає земну кулю і обертається разом з нею. 

  Загальна маса повітряної оболонки становить (5,2 х 10)18 т, що в порівнянні з гідросферою становить 0,4 % маси або 19% маси земної кори. Мізерна частка, проте астмосфера відповідальна за більшу кількість явищ у біосфері. 

Екскурс по шарам атмосфери.

 Атмосфера ділиться на шари за рядом фізичних параметрів: тропосфера, стратосфера, мезосфера, термосфера, екзосфера.

 Тропосфера -  найважливіший і найближчий  до земної поверхні шар, повітря, яке знаходиться в цьому шарі дає нам життя. 

 Незважаючи на важливість тропосфери, вона є найкоротшим шаром у складі атмосфери. Так його довжина становить лише 12 кілометрів, проте це не заважає шару містити в собі 75% всіх молекул газу в повітрі. 

 Тропауза - шар атмосфери, що виступає деяким бар’єром, запобігає змішуванню між холодним повітрям тропосфери і теплим повітрям стратосфери.

  Стратосфера - шар атмосфери над тропосферою. Цей шар розмістився з 11 до 50 кілометрів. Оскільки він ближче до Сонця, він добре розігрівається з висотою. А також містить в собі важливий озоновий шар, що захищає землю від УФ-випромінювання. 

 Проте через перманентне забруднення атмосфери різними викидами в озоновому шарі з’являється все більше дір. Одна з таких дір знаходиться над Антарктидою, вона є причиною швидкого танення льодовиків. 

  Мезосфера - шар на стратосферою, що шириною з 85 кілометрів. Цікавий факт: мезосфера лежить над найвищою висотою, на яку може піднятися літак. А якби ви опинилися в мезосфері без скафандру, ваша кров закипіла б.

  Термосфера - шар над мезосферою, що піднімається на 600 кільметрів над поверхнею Землі. Космічні станції знаходяться в цьому шарі, як і північне з південним сяйвом. 

  В ніч з 5-го на 6-те  листопада було помічене полярне сяйво “Аврора” у Київській, Чернігівській, Запорізькій, Дніпропетровській, Донецькій та Херсонської областях.  Відомо, що причиною його появи в невластивій для нього місцевості є магнітна буря. 


Південне сяйво з ночі 4 на 5 листопада. Час: 19:34

  Екзосфера - зовнішній шар Землі, що починається на вис. 550–800 км і сягає до 2000–3000 км. Екзосверу також називають короною землі. 
  Отже, всього є 5 головних оболонок Землі, вони суттєво впливають на всі земні процеси, тому нехтувати їх розладами ми не можемо. 
                                         
  Проте станом на 2024 рік інтернетом шириться безліч невтішних новин з приводу екологічних катастроф: масового забруднення атмосфери, збільшення та поява озонових дір тощо. 

Проблеми

  (E-PRTR) - європейська система, що допомагає моніторити рівень забрудненості повітря. Україна зобов’язалася зробити таку ж систему за європейським зразком.

  Тож яка ситуація в Україні з забрудненням повітря? 

  За даними Державної служби за останні 28 років рівень забрудненості повітря зменшився. Так, у 1992 було налічено 15,5 млн тон забруднених речовин, у 2017 році їхня кількість зменшилася до 2,58 млн тон.

  2\3 - кількість відходів, що виділяє безпосередньо енергетика та промисловість. Іншу частину забирає собі транспорт. Проте, наприклад у Києві,  джерелом 90% забруднень є транспорт. 

  Візьмемо до уваги Запоріжжя, де ситуація зовсім інша, адже цей город промисловий і більша частина всіх забруднень йде прямісінько від фабрик тощо.

  «Основними підозрюваними є компанії, які належать напівдержавним компаніям, місцевим олігархам або світовим корпораціям. Ось чому ми боїмося, що будь-які дослідження, проведені нашими органами влади або місцевими лабораторіями, можуть бути заангажованими, адже в Україні зберігається високий рівень корупції», – побоюється екологиня.

  Також не менш важливим фактором забруднення як атмосфери, так і екології в цілому є видобування корисних копалин.

  В 2021 році стався величезний скандал щодо проєкту по видобування нафти на теренах Арктики. ““Willow” означає будівництво 250 свердловин, 37 миль доріг, 386 миль трубопроводів, злітно-посадкових смуг, нового центрального нафтопереробного заводу та індустріалізацію нерозвинених районів Західної Арктики”. 

  Наразі створена петиція проти цього проєкту, яка набрала більше п’яти мільйонів голосів. Видобування нафти завжди призводить до екологічних проблем і Арктика не стане виключенням. При видобуванні виділяється вуглекислий газ CO₂ це призведе до пришвидшення глобального потепління. Зараз проєкт заморожено.

Забруднення атмосфери

  Забруднення відбувається з двох джерел: природні та антропогенні.

  До природних джерел можна додати буревії, виверження вулканів, пожежі в степах та лісах, космічний пил та багато чого іншого. 

  Антропогенні чинники - це все забруднення спричинене руками людини. 

  Проте слід пам’ятати, що все взаємопов’язано, тому до природних джерел забруднення людина має пряме відношення. Вирубування лісів веде до руйнування гір, розорювання родючих земель до формування пустель і пилових бурь, спалювання відходів діяльності до масштабних пожеж, ядерні випробовування до провокування виверження вулканів, польоти в космос - космічне забруднення і багато іншого.

Озонові діри

  Озоновий шар знаходиться в стратосфері. Він захищає нас від сонячних ультрафіолетових радіаційних променів, що можуть спричинити вимирання багатьох видів тощо.

  Під впливом хлору та його сполук відбувається руйнація озонового шару. Тоді було підписано Монреальський протокол 1987 року, що перелічував хлоровуглеці внесені в заборону використання.

  Проте останні дослідження показали, що карта озонових дір повністю повторює карту родовищ метану. Вчені прийшли до висновку, що озонові діри існували завжди. 

  Припинення використання речовин, що руйнують озон принесли успіхи. А на сьогодні найбільша діра над Антарктидою значно зменшилася. А за прогнозами вчених повне вирішення проблеми очікується до 2070 року.

  Інструкції для запобігання забруднення повітря:

  Удосконалення очисних конструкцій на димовідвідних трубах;

  Повний перехід на застосування органічних добрив;

  Створення екологічно безпечних транспортних засобів.

Інші причини 

  Геомагнітна інверсія - зміна магнітного поля Землі, під час якого відбувається зміна магнітних полюсів. За словами вчених цей процес відбувається кожні 12 тисяч років. 

  Під час зміни магнітних полюсів відбувається послаблення атмосфери, що. в свою чергу, призведе до збільшення радіаційних променів тощо. 

  Проте, слід зазначити, що вчені розділилися на 2 табори. Одні говрять, що геомагнітна інверсія ще довго нас не турбуватиме, інші - що процес вже почався.

Як війна впливає на атмосферу

  Війна - це ніщивний процес, який не щадить ніщо, що знаходиться поблизу.

 Отже до прямих наслідків забруднення атмосфери відноситься: 

  Викиди шкідливих речовин. Вибухи боєприпасів, руйнування промислових об’єктів, пожежі, скидування фосфорних бомб - це все тяжкі метали, оксиди азоту, сірки, чадного газу.

До непрямих: 

1. Руйнування екосистем. Зменшення лісів та інших екосистем призводить до зниження здатності поглинати вуглекислий газ. Це посилює кліматичні зміни.

2. Забруднення водних ресурсів. Забруднення ґрунту потрапляють у водойми, а потім - у атмосферу, у вигляді водяної пари.

  Отже, війна запускає низку подій, які в довготривалій перспективі призводять до екологічних та кліматичних катастроф. 

Немає коментарів:

Дописати коментар