Интернет реклама УБС

31.12.24

Як святкують новий рік за Кораном, Біблією, Типітакою

Авторка: Арина Ілларіонова

Новий рік святкують в різних куточках світу. Святкування може відрізнятися один від одного цікавими традиціями. Тому ми коротко розповімо різницю між мусульманським, християнським та буддиським празнуванням. 



В ісламських країнах прихід нового року не вважається святом. Тому особливих традицій його святквання не існує. Також новий рік не має сталої дати, адже в ісламі використовується місячно-сонячний календар.

Оскільки ісламський календар на 11 днів коротший за григоріанський, святкування нового року починається все раніше. Так в 2023 році новий рік зустрічали в ніч з 18 на 19 липня. Тоді почався 1445 рік.


Майже всі мусульманські свята присвячені подіям в Корані. Так новий рік встановлений на честь переселення пророка Мухаммеда і його послідовників з Мекки в Ясріб. Своїми діями він врятувався від гонінь язичників. За Кораном пройшло 1446 років. 


Такі дні вихідні. Люди ходять один до одного в гостини, проте дарувати подарунки чи накривати пишний стіл не прийнято. Віряни намагаються робити більше добрих справ та давати милостиню, адже в цей день добро цінуються ще більше.


У Біблії немає конкретного опису святкування Нового року, оскільки її книги не зосереджуються на сучасних календарях і традиціях. Проте в біблійні часи існували певні свята та ритуали, які могли відзначати початок нового циклу в житті або важливі події.



Найближче до концепції Нового року можна віднести свято Рош га-Шана в єврейській традиції, яке є днем духовного оновлення та початком нового року за єврейським календарем.

В день на Рош га-Шана Бог закінчив утворення всесвіту, створивши перших людей.


З початком нового року починається десяти днів каяття. Віряни вважають, що протягом цих днів Бог визначає долю люди, тому вони прагнуть таким чином на сприятливе рішення.


Традиційно наприкінці першого або другого, якщо перший день припадає на суботу, дня свята прийнято на березі водойми вивертати кишені, викидаючи у воду крихти. Традиція базується на словах пророка Міхея:«Знов над нами Він зми́лується, наші провини пото́пче, — Ти кинеш у морську́ глибочі́нь усі наші гріхи.» Також прийнято проводити особливу сімейну трапезу, на якій потрібно спожити певні продукти.



У буддійської традиції святкування Нового року припадає в різні роки між кінцем січня і серединою березня, на перший весняний молодик за місячним. Дати святкування вираховують за астрономічними таблицями, тому в різних країнах святкування можуть відрізнятися часом.

За три дні до настання нового року в храмах здійснюється молебень. Він присвячений десятьом божествам-захисникам Навчання. А окрему увагу приділяють богині Шрі-Деві, яка вважається покровителькою столиці Тибету Лхаси.

Для отримання її благословення рекомендується не спати всю ніч до шосто ранку. Потрібно або бути присутнім на молебенях, або самостійно читати мантри.


Зранку накривається стіл, де є обов’язковою біла їжа(молоко, сир тощо).

Весь місяць вважається святковим. Тому перший день обов’язково проводять в сімейному колі, а з другого дня починається відвідування родичів.


А перед початком нового року проводиться обряд очищення. Під час обряду “викидаються” з будинку всі невдачі та все негативне, що накопичилося за минулий рік. Обряд здійснює запрошений у будинок лама з участю всіх членів сім'ї. Після святкової трапези збирають залишки їжі з монетами, свічками та хадаком (особливим шарфом, який вручається гостям під час привітання як знак поваги). Все це та деякі інші речі складають в часу та несуть на пустир викидати цей “викуп” біля дороги. Таким чином віряни змушують зло та невдачі покинути будинок. Після цього рекомендується не озираючись йти додому, адже вважається, що в противному випадку зло повернеться назад.

Немає коментарів:

Дописати коментар